RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy piloci strajkują; żądają m.in. skrócenia maksymalnego czasu pracy

Rozpoczął się jednodniowy strajk pilotów linii Eurowings (fot. Shutterstock/Markus Mainka)
Rozpoczął się jednodniowy strajk pilotów linii Eurowings (fot. Shutterstock/Markus Mainka)

Najnowsze

Popularne

Rozpoczął się jednodniowy strajk pilotów linii Eurowings, wchodzącej w skład grupy Lufthansa – poinformował rzecznik związku zawodowego pilotów Vereinigung Cockpit (VC).

Strajki na lotniskach w Niemczech. Lufthansa odwołuje ponad 1000 lotów

Strajk personelu obsługi naziemnej niemieckich linii lotniczych Lufthansa rozpoczął się w środę nad ranem, co spowodowało odwołanie ponad 1000...

zobacz więcej

Związek wezwał pilotów do strajku po fiasku negocjacji w sprawie układu zbiorowego pracy.


„Rozmowy nie doprowadziły do żadnego rozwiązania. Głównym żądaniem VC jest odciążenie pracowników, na przykład poprzez skrócenie maksymalnego czasu pracy i wydłużenie okresów odpoczynku, co nie było korygowane od 2015 r.” – tłumaczył wcześniej rzecznik VC.


Przewiduje się, że strajk pilotów sparaliżuje nawet co drugi lot w ramach Eurowings Germany. Jednak „spółka zależna Lufthansy zrobi wszystko co możliwe, aby zminimalizować wpływ strajków na pasażerów” – poinformowały linie lotnicze. Podkreśliły, że strajk obejmie wyłącznie loty Eurowings Germany, a nie linii Eurowings Europe.


„Zagrożenie dla opłacalności operacji lotniczych”


Pasażerów poproszono o bieżące sprawdzanie informacji o statusie swojego lotu na stronie internetowej Eurowings. W oświadczeniu linie stwierdziły również, że podróżni, których lot został odwołany z powodu strajku, powinni zostać poinformowani o alternatywnych opcjach transportu najpóźniej do środy po południu.


Kierownictwo linii Eurowings skrytykowało strajk jako „nieproporcjonalny i nieodpowiedzialny”. „W czasach, gdy miliony ludzi boją się mroźnej zimy i kolejnych rachunków za ogrzewanie, stanowi on nadmierne zagrożenie dla przyszłej opłacalności operacji lotniczych i miejsc pracy” – skomentował Kai Duve, szef HR w Eurowings.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej