RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Korea Płn. znów strzela. Reżim wystrzelił dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu lokalnego dwa pociski balistyczne (fot. Kim Jae-Hwan/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Korea Północna wystrzeliła w czwartek rano czasu lokalnego dwa pociski balistyczne (fot. Kim Jae-Hwan/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku wschodnich wód morskich kraju – poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na armię Korei Płd.

Ten 40-sekundowy filmik o polskiej armii podbija sieć. „Petarda!”

Internauci nie kryją zachwytu nad krótkim wideo, pokazującym polskie siły zbrojne: wojska lądowe, siły powietrzne, marynarkę wojenną, wojska...

zobacz więcej

Agencje przypominają, że zaledwie dwa dni temu Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 r. przeleciał nad Japonią. Według zachodnich ekspertów mógł być to pocisk Hwasong-12.


Na niektórych obszarach Japonii uruchomiony został system ostrzegania mieszkańców za pośrednictwem syren, stacji radiowych i wiadomości na telefonach.


W reakcji na tę próbę armia Korei Płd. ogłosiła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan, który w ubiegłym tygodniu brał udział w manewrach na Morzu Japońskim, powróci na ten akwen, by zademonstrować „gotowość sojuszników do radzenia sobie z prowokacjami Korei Północnej” – przekazała agencja Yonhap.


Od 2006 r. Korea Północna jest objęta sankcjami ONZ, mającymi na celu odcięcie finansowania programów rozwoju broni atomowej i rakiet balistycznych tego kraju. Pjongjang odrzuca rezolucje ONZ, uważając je za naruszenie suwerennego prawa do samoobrony i eksploracji kosmosu.


Wywiad Korei Południowej ocenił w ubiegłym tygodniu, że Korea Północna może szykować się do przeprowadzenia swojej siódmej próby broni jądrowej, która mogłaby nastąpić w okresie pomiędzy październikowym zjazdem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) a zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi w USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej