RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Hiszpania sprzeda Peru śmigłowce wojskowe. Po 100 euro

Każdy z helikopterów ma zostać sprzedany za kwotę 100 euro (fot. Shutterstock)
Każdy z helikopterów ma zostać sprzedany za kwotę 100 euro (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Rząd Hiszpanii zatwierdził sprzedaż sześciu helikopterów wojskowych dla armii Peru - podał w środowym komunikacie gabinet Pedro Sancheza, precyzując, że transakcja ma „symboliczną wartość”.

Hiszpania udostępniła bazy wojskowe ukraińskim żołnierzom

Rząd Pedro Sancheza udostępnił do szkolenia armii ukraińskiej dwie swoje bazy wojskowe, podał w czwartek madrycki dziennik online Voz Populi...

zobacz więcej

Według biura prasowego hiszpańskiego rządu każdy z helikopterów SH-60F zostanie sprzedany za kwotę 100 euro.


W dokumencie wyjaśniono, że niski koszt sprzedaży śmigłowców wynika m.in. z wykonania tych maszyn z przestarzałych dziś materiałów, potrzeby dużych wydatków remontowych oraz kosztownego transportu.


Władze Hiszpanii dodały, że transakcja służy umocnieniu więzi armii tego kraju z siłami zbrojnymi Peru.

Komentatorzy zauważają, że sprzedaż za symboliczną kwotę śmigłowców ma miejsce zaledwie kilka tygodni po odrzuceniu przez Madryt możliwości dostarczenia Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją sprzętu wojskowego.


Przypominają sierpniowe deklaracje rządu Sancheza, że pomimo wcześniejszych obietnic dla Kijowa, nie przekaże ukraińskiej armii czołgów Leopard 2A4, gdyż pojazdy te „znajdują się w złym stanie technicznym”.W sierpniu minister obrony Hiszpanii Margarita Robles poinformowała, że czołgi nie zostaną przekazane Ukrainie, gdyż nie są od dłuższego uruchamiane i „mogłyby stanowić zagrożenie dla ich użytkowników”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej