RAPORT

Pogarda

Imponujące liczby. Czesi podali wartość eksportu uzbrojenia dla Ukrainy

Czesi wysłali na Ukrainę m.in. czołgi (fot. Shutterstock)
Czesi wysłali na Ukrainę m.in. czołgi (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Czeska minister obrony Jana Czernochova poinformowała w środę, że wartość eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Czech na Ukrainę sięgnęła w tym roku kwoty 47 mld koron, czyli około 1,9 mld euro. W formie pomocy, powiedziała pani minister, Czechy przekazały sprzęt wartości 4,2 mld koron, czyli ponad 170 mln euro.

Estonia. Rosjanie wywieźli spod granicy ciężarówkami 1000 ukraińskich uchodźców

Szef MSW Estonii Lauri Laanemets poinformował w środę, że strona rosyjska wywiozła w nieznanym kierunku uchodźców z Ukrainy znajdujących się na...

zobacz więcej

Czernochova powiedziała, że rząd zatwierdził w środę dalszą pomocy dla Ukrainy. Dodała, że chodzi o ciężki sprzęt, ale ze względów bezpieczeństwa nie ujawniła żadnych szczegółów. Minister spotkała się z przedstawicielami czeskiego przemysłu zbrojeniowego, którzy także nie ujawnili, jakiego rodzaju uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.


Według Czernochovej chodzi o ciężką i lekką broń oraz amunicję. Ze zdjęć i filmów, które krążą w mediach społecznościowych, a także z oświadczeń Ukrainy lub jej sojuszników wynika, że z Czech wysyłane są czołgi, śmigłowce, działa artyleryjskie i wyrzutnie rakiet. Czernochova powiedziała, że sama Ukraina nie życzy sobie ujawniania specyfikacji dostarczanego uzbrojenia.


Minister zwróciła uwagę, że obecna sytuacja może pomóc w przywróceniu pozycji, jaką czeski przemysł zbrojeniowy zajmował w latach 20. i 30. XX wieku. Czernochova podziękowała czeskim firmom za szybkie dostarczanie uzbrojenia i zwiększenie jego produkcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej