RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Chiny robią zwrot? „Użycie broni jądrowej przez Rosję byłoby nie do przyjęcia”

Xi Jinping (fot. Andrea Verdelli/Getty Images))
Xi Jinping (fot. Andrea Verdelli/Getty Images))

Najnowsze

Popularne

Chińscy dyplomaci mieli powiedzieć oficjelom z UE, że uważają użycie broni jądrowej przez Rosję za nie do przyjęcia – napisał w środę Noah Barkin, ekspert amerykańskiego think tanku German Marshall Fund. Chińczycy mieli też przestać obwiniać NATO za wojnę na Ukrainie.

„Prezent dla Putina”, „celowa nieuprzejmość”. Niemieckie media piszą o reparacjach

„Celową nieuprzejmością” wystosowanie noty dyplomatycznej ws. reparacji w rocznicę zjednoczenia Niemiec nazwał niemiecki dziennik „FAZ”. Gazeta...

zobacz więcej

Jak pisze Barkin, według przedstawicieli UE, chińscy oficjele mieli w niedawnych rozmowach zasygnalizować osłabienie swojego wsparcia dla Rosji. „Chińscy dyplomaci pozbyli się swoich przekazów dnia obwiniających NATO za konflikt na Ukrainie i jasno oświadczyli, że użycie broni jądrowej przez Rosję byłoby postrzegane w Pekinie jako całkowicie nie do przyjęcia” – czytamy w analizie.


Barkin pisze jednocześnie, że dyplomaci ChRL starają się też wybadać słabe punkty w postawie Europy wobec wojny. Jeden z cytowanych europejskich dyplomatów stwierdził, że przedstawiciele Pekinu ostrzegli go, iż stanowisko UE w sprawie Rosji „wiąże się z wysokimi kosztami”.

Prezydent Duda: Rozmawiamy z USA o Nuclear Sharing

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polskie władze rozmawiały z przedstawicielami USA o możliwości objęcia naszego kraju polityką udstępniania...

zobacz więcej

– Wskazują, że zima może być bardzo chłodna. Starają się dojść, jak poważnie podchodzimy do naszej polityki. To test determinacji zachodnich demokracji – powiedział oficjel.


Czytaj także: Raport Kongresu USA: Chiny próbowały zinfiltrować rezerwę federalną


Wysłannicy Pekinu mieli również ostrzegać Niemcy i inne europejskie kraje przed zaostrzaniem podejścia wobec Chin w ślad za Stanami Zjednoczonymi, grożąc, że „będą one tego żałować”. Tymczasem Waszyngton zamierza przekonać Berlin do bliższej współpracy w sprawie kontroli eksportu i inwestycji w Chinach, czemu sprzeciwia się niemiecki przemysł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej