RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ponad 50 ciał zamordowanych cywilów. W Łymanie odnaleziono masowy grób

W Łymanie odkryto masowy grób (fot. PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO; TT)
W Łymanie odkryto masowy grób (fot. PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO; TT)

Najnowsze

Popularne

W wyzwolonym przez ukraińskie wojska mieście Łyman w północnej części obwodu donieckiego znaleziono masowy grób, w którym znajduje się ponad 50 ciał cywilów zamordowanych przez rosyjskich okupantów - poinformował w środę portal Hromadske.

Ukraińcy muszą nacierać mimo gróźb atomowych Putina. Ekspert wyjaśnia

Władimir Putin straszy świat użyciem broni atomowej, ale Ukraińcy się nie zatrzymują i odbijają okupantom kolejne miasta i wsie. Agnieszka Legucka...

zobacz więcej

„Mieszkańców Łymanu, podejrzewanych przez Rosjan o współpracę z ukraińską armią, zmuszano do zbierania i chowania ludzkich szczątków. Nie wszyscy zamordowani zostali zidentyfikowani, ponieważ ciała mogły długo leżeć na ulicach. Trudno określić łączną liczbę zabitych w mieście, bowiem ofiary wrogich ostrzałów były niekiedy grzebane w różnych miejscach przez sąsiadów” – czytamy w korespondencji z wyzwolonego miasta.


„Agresorzy nie zabierali ciał swoich żołnierzy. Rosjanie zamieszkali w jednym z domów i zorganizowali tam punkt pomocy medycznej. Gdy się wycofywali, to tylko ewakuowali rannych, a poległych zostawili” – powiadomili dziennikarze Hromadskego.


Na wyzwolonych we wrześniu przez ukraińskie siły terenach w obwodach charkowskim i donieckim odkrywane są kolejne miejsca pochówku cywilów i rosyjskie katownie, w których torturowano lokalnych mieszkańców. Największe skupisko grobów odnaleziono w lesie pod Iziumem, gdzie znajdowało się 447 ciał.


Władze w Kijowie potwierdziły w niedzielę, że ukraińskie wojska przejęły pełną kontrolę nad Łymanem. W mieście, które przed rosyjską inwazją liczyło około 20 tys. mieszkańców, znajduje się ważny węzeł kolejowy. Odbicie istotnego pod względem strategicznym Łymanu pozwoliło Ukraińcom rozpocząć operację na rzecz wyzwolenia obwodu ługańskiego. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej