RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Prezent dla Putina”, „celowa nieuprzejmość”. Niemieckie media piszą o reparacjach

Polska domaga się od Niemiec reparacji za zniszczenia dokonane podczas II wojny światowej (fot.  © CORBIS/Corbis via Getty Images)
Polska domaga się od Niemiec reparacji za zniszczenia dokonane podczas II wojny światowej (fot. © CORBIS/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

„Celową nieuprzejmością” wystosowanie noty dyplomatycznej ws. reparacji w rocznicę zjednoczenia Niemiec nazwał niemiecki dziennik „FAZ”. Gazeta uważa, że domaganie się przez Polskę odszkodowania za zbrodnie i okupację podczas II wojny światowej to „prezent dla Putina”.

„Sprawca zbrodni nie może decydować o zakresie swojej odpowiedzialności” [WIDEO]

Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta – oświadczyła na konferencji prasowej w Warszawie minister spraw zagranicznych...

zobacz więcej

„W Polsce świadomość symboliki historycznej jest tak silna, że ta data nie jest przypadkowa. To celowa nieprzyjazność, która jest charakterystyczna dla prawicowego rządu polskiego. Niemiecki rząd dobrze robi, że ignoruje takie gesty. Powinien tak samo postąpić z żądaniami reparacji: nie wdawać się w dyskusje” – czytamy w komentarzu podpisanym przez Reinharda Vesera.


Publicysta uważa, jak relacjonuje dw.com, że zadaniem Berlina musi być teraz „zminimalizowanie szkód wyrządzonych przez polski rząd poprzez wbicie klina między Polskę i Niemcy – dwa duże państwa członkowskie Unii Europejskiej i NATO, będące jednocześnie ważnymi zwolennikami Ukrainy”. 


„FAZ”: Krótkowzroczność polityki polskiej prawicy 


„Jest to trudne, biorąc pod uwagę krótkowzroczność polityczną polskiej prawicy, która z jednej strony poważnie traktuje swoje wsparcie dla Ukrainy, a z drugiej ma zamiar zrobić Putinowi wielki prezent” – pisze „FAZ”.

Cały świat pisze o polskiej nocie. Temat budzi ogromne zainteresowanie [WIDEO]

Wszystkie największe agencje prasowe przyglądają się sprawie polsko-niemieckich rozmów ws. reparacji za zniszczenia, jakich Niemcy dokonali w...

zobacz więcej

Gazeta ocenia, że Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, znalazła w Warszawie właściwy ton: „z szacunkiem mówiła o wciąż niezabliźnionych ranach zadanych Polakom przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej, podkreślając jednocześnie wspólną odpowiedzialność Polski i Niemiec za Ukrainę” – czytamy.


Temat podpisania noty dyplomatycznej w sprawie reparacji komentuje w środę również „Sueddeutsche Zeitung” (SZ). Zdaniem dziennika, nie jest to jednak „poważna próba polskiego rządu zmierzenia się z historią”. „W obliczu trwającej od lat kampanii przeciwko Niemcom oznacza to jedynie dalszą eskalację” – pisze „SZ”.


Jak przekonuje gazeta, rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazuje poprzez swoje postulaty, że „wszystko, co wydarzyło się przed jego czasem sprawowania władzy, nie ma dla niego żadnego znaczenia”; w tym Traktat „2+4” z 1990 roku, na który powołuje się niemiecki rząd.


„W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej Polska powinna odgrywać ważną rolę w Europie ze względu na swoje doświadczenie, wiedzę i położenie. Ale rząd PiS marnuje szansę na kształtowanie rzeczywistości. Grzęźnie w ideologii oraz izoluje kraj w nienawiści” – pisze „SZ”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej