RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Stopy procentowe. RPP zmienia politykę [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych – podano w komunikacie.

Stopy procentowe. Co zdecyduje Rada Polityki Pieniężnej?

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje w środę o wysokości stóp procentowych w Polsce. Wielu kredytobiorców czeka na nowe informacje, bowiem decyzja...

zobacz więcej

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce 7 września. Stopa referencyjna, główna stopa NBP wzrosły o 0,25 punktu procentowego do 6,75 proc. Wcześniejsza podwyżka podwyżka stóp procentowych, o 50 pkt. bazowych, miała miejsce w lipcu br.; stopa referencyjna sięgnęła wówczas 6,5 proc., stopa lombardowa – 7 proc., stopa depozytowa 6 proc., stopa redyskontowa weksli 6,55 proc. a stopa dyskontowa weksli – 6 proc. 


26 września poinformowano, że NBP będzie nadal wykorzystywał strategię średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 punktu procentowego, a podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe NBP.


Podkreślono, że polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, jednocześnie NBP nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.


Autorzy zastrzegli jednocześnie, że zarysowany scenariusz makroekonomiczny obarczony jest wysoką niepewnością, a głównym jej czynnikiem dla koniunktury oraz procesów cenowych na świecie, w tym w Polsce, w 2023 r. jest przyszła sytuacja geopolityczna, a także skala i trwałość zaburzeń w funkcjonowaniu światowej i europejskiej gospodarki wywołanych zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.

Polska z najniższymi cenami energii w UE. Zobacz mapę

Inwazja Rosji przeciwko Ukrainie doprowadziła do rekordowych wzrostów cen energii, a te napędzają inflację w całej Europie. Wiceminister klimatu i...

zobacz więcej

Podwyżki stóp procentowych mają za zadanie hamowanie wzrostu inflacji. Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,6 proc. 


Zdaniem RPP wysoka inflacja pozostanie do końca 2022 roku. „Natomiast w 2023 r. – wraz z wygaszaniem ich wpływu na dynamikę cen oraz w warunkach wolniejszego wzrostu krajowego popytu i oczekiwanego ograniczenia presji kosztowej na rynku pracy, a także wskutek podwyżek stóp procentowych NBP – prognozowane jest obniżenie się inflacji” – czytamy w raporcie RPP. 


Według banku Pekao najgorzej będzie w lutym 2023 roku. 


„Zakładamy, że szczyt inflacji w tym cyklu to luty w wysokości przekraczającej 20 proc. rdr, mocno podbity przez efekt niskiej bazy odniesienia z roku ubiegłego spowodowany wprowadzeniem Tarczy Antyinflacyjnej” – informował bank. 

Złoty odrabia straty, ale nie wszędzie. Kursy walut we wtorek 4 października

Polska waluta we wtorek 4 października zyskuje do dolara i franka szwajcarskiego, ale traci na wartości wobec euro. Ile trzeba zapłacić za główne...

zobacz więcej

Podwyżki stóp nadal możliwe


Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek spodziewa się wzrostu stóp procentowych w nadchodzących miesiącach. Dziś Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie.


Monika Kurtek powiedziała, że dla wielu ekonomistów dzisiejsza decyzja jest zaskoczeniem. 


Ekonomistka uważa, że członkowie Rady postanowili wstrzymać się z podwyższaniem stóp do listopada, kiedy Narodowy Bank Polski opublikuje raport o inflacji i wzroście gospodarczym.


Monika Kurtek uważa, że cykl podwyżek stóp procentowych nie został zakończony. Ekonomistka nie wyklucza jednak, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w zacieśnianiu polityki pieniężnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej