RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zdaniem eksperta media w Rosji zaatakują Putina. „Zaczęły się nieodwracalne procesy”

Wg eksperta rośnie niezadowolenie w szeregach rosyjskiego dowództwa (fot. Mihail Siergiejevicz/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Wg eksperta rośnie niezadowolenie w szeregach rosyjskiego dowództwa (fot. Mihail Siergiejevicz/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

W rosyjskim sztabie generalnym narasta sprzeciw wobec prezydenta Władimira Putina; część wojskowych mówi już otwarcie, że wojna z Ukrainą jest przegrana, dlatego trzeba uratować przynajmniej część żołnierzy, a nawet całkowicie wycofać się z sąsiedniego kraju - oznajmił w środę ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

Zbierał na drony dla Rosjan. Służby przejęły sprzęt i oddały Ukrainie

Estońskie służby bezpieczeństwa wewnętrznego (Kaitsepolitsei, KAPO) poinformowały, że przejęły drony od mężczyzny, który kupił je za pieniądze ze...

zobacz więcej

„Ukraińska kontrofensywa (na wschodzie i południu kraju) straszliwie denerwuje Putina. (...) Pozytywne jest to, że (w Rosji) pojawiły się różne punkty widzenia i zaczynają się spory. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że machina propagandowa zaczęła tam już żyć własnym życiem i silniej wpływa na społeczeństwo niż sam Putin. Ta (machina) zaczęła obracać się w przeciwnym kierunku. Zaczynają krytykować „specjalną operację wojskową”, system państwa, który sami zbudowali, a także sytuację w armii i polityce” – powiadomił Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.


Jak dodał, rosyjscy propagandyści „nie posunęli się jeszcze tylko do tego, by wymienić nazwisko „Putin””. „W Rosji zaczęły się nieodwracalne procesy, które mogą doprowadzić do zmiany elit politycznych” – prognozuje analityk.


Od poniedziałku ukraińskie władze cywilne i wojskowe informują o sukcesach kontrofensywy w północnej części Chersońszczyzny. Wyzwolono m.in. miejscowości Dawydiw Brid, Zołota Bałka, a także Wełyka i Mała Ołeksandriwka. Wielu obserwatorów podkreśla, że może to świadczyć o załamaniu rosyjskiej obrony na zachodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, a siły agresora mogą niebawem zostać pozbawione możliwości kontrolowanego odwrotu z tego odcinka frontu.W środę Serhij Hajdaj, lojalny wobec Kijowa szef władz regionu ługańskiego na wschodzie Ukrainy „oficjalnie potwierdził”, że rozpoczęła się operacja na rzecz wyzwolenia Ługańszczyzny z rąk okupantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej