RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Każda matka na Ukrainie potrzebuje teraz broni”. Zełenska w Polsce [WIDEO]

Nie znamy planów wroga, ale zrobimy wszystko, by pomóc naszym obywatelom przed najdchodzącą zimą i zatrzymać ich na Ukrainie. Mam więc nadzieję, że nie będzie kolejnej fali uchodźców – mówi w pierwszym wywiadzie dla polskich mediów pierwsza dama Ukrainy. Opowiada także o swoich nowych politycznych i dyplomatycznych obowiązkach i przyznaje: „Każda matka na Ukrainie potrzebuje teraz broni”.

Pierwsze damy Polski i Ukrainy rozmawiały o wsparciu dla ukraińskich dzieci i ofiar wojny

„Współpraca w zakresie wsparcia ukraińskich dzieci oraz ofiar wojny była tematem wtorkowej rozmowy pierwszych dam Polski i Ukrainy Agaty...

zobacz więcej

Pytana o fundację, którą założyła, działającą na rzecz odbudowy kapitału ludzkiego Ukrainy, która swoją działalność zaczęła pod koniec września. W odpowiedzi Zełenska zauważyła, że Irpin i Bucza, miasta okupowane przez Rosjan, gdzie dokonali oni masowych zbrodni na cywilach, stały się obecnie miejscami, gdzie widać odporność i wolę przetrwania narodu ukraińskiego. 

 

Czym zajmuje się fundacja Zełenskiej? 

 

– Zima oczywiście się zbliża i najcięższa sytuacja będzie w wyzwolonych regionach; na tym skupiam się w mojej fundacji. Ludziom będą potrzebne rzeczy, które ich ogrzeją podczas chłodów: generatory prądu, paliwo i pomoc humanitarna. I tym będziemy się zajmować – podkreśliła pierwsza dama Ukrainy.


Jak wskazała, by kogoś uratować, wcale nie trzeba go wywozić, a wielu Ukraińców chce zostać w swoich domach, choć często są zrujnowane przez rosyjskie pociski. 

 

Dziennikarka TVP zapytała Zełenską także o jej działalność dyplomatyczną, m.in. lipcowe wystąpienie w amerykańskim Kongresie, gdzie apelowała o kolejne dostawy broni. Dopytywała, czy wojna tak bardzo zmienia priorytety, że pierwsza dama musi zajmować się takimi kwestiami.

teraz odtwarzane
Ołena Zełenska w Warszawie:

 Ukraińska kobieta rzeczywiście radzi sobie w każdej sytuacji – nawet tam, gdzie diabeł nie daje rady. A wystąpienie przed Kongresem było precedensem i od początku zdawałam sobie sprawę z ryzyka, bo emocjonalnie to był trudny dla mnie sprawdzian. Ale wiedziałam, co chcę powiedzieć, więc mówiłam otwarcie i szczerze – powiedziała Zełenska. 

Zełenski: Dobre wieści z frontu – „szybki i potężny” postęp na południu

O szybkich i poważnych postępach sił ukraińskich na południu kraju, a także o wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji dziesiątek miejscowości w ciągu...

zobacz więcej

– Każda matka na Ukrainie potrzebuje teraz tej broni – po to, by rakiety nie trafiały w budynki i szkoły, żeby nasze dzieci były żywe i zdrowe, żeby mogły chodzić do szkoły, rozwijać się i żyć normalnym życiem. Nie chcemy robić niczego bezprawnego – mówiła pierwsza dama.


Dodała, że każda kobieta na Ukrainie zdaje sobie sprawę, iż broń jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa ukraińskich dzieci. – Innego wyjścia nie ma – podkreśliła. 

 

Bohaterowie z Azowstalu. „Ich imiona znają wszyscy” 

 

Pytana o poniedziałkowe spotkanie uwolnionych z rosyjskiej niewoli obrońców mariupolskiego Azowstalu z rodzinami, w którym brała udział, Zełenska stwierdziła, że w ostatnich miesiącach stali się oni „bez żadnej przesady symbolem ukraińskiego oporu”. 

 

– Ich imiona znają wszyscy, ich pseudonimy znają wszyscy, nawet ukraińskie dzieci. Ciekawe, że kiedy opisywaliśmy to w sieciach społecznościowych, to ludzie pisali do każdego z nich jakieś osobiste wrażenia, jak ich widzą i dzielą się swoimi emocjami – mówiła. 


Zobacz także: Ołena Zełenska w Warszawie. „To wojna nie tylko przeciw Ukrainie” [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej