RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemiecki historyk: Merkel nie powinna udzielać rad, jak postępować z Rosją

Angela Merkel i Władimir Putin (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Angela Merkel i Władimir Putin (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Angela Merkel nie powinna udzielać Niemcom porad, jak postępować z Rosją – pisze w komentarzu na łamach dziennika „Bild” historyk Michael Wolffsohn. Ocenia, że była kanclerz swoją polityką wobec Putina wyrządziła fundamentalne szkody Niemcom i wielu Europejczykom.

Niemcom należy wypominać zdradę Europy. Do skutku

Piotr Wójcik na łamach Krytyki Politycznej stawia Telewizji Polskiej zarzut zbyt częstego i zbyt intensywnego mówienia źle o Niemcach. Nazywa to...

zobacz więcej

Wolffsohn przypomina wypowiedzi Merkel z ubiegłego tygodnia, kiedy była kanclerz mówiła, że Europa potrzebuje architektury bezpieczeństwa, „która obejmuje również Rosję”. Niemcy powinni jej zdaniem „pomyśleć o tym, co nie do pomyślenia – mianowicie o tym, jak można ponownie rozwinąć coś w rodzaju relacji z Rosją”.


„Jestem zdumiony odwagą Merkel i pokorą jej słuchaczy oraz wielu mediów, które wciąż w tonie służalczego podziwu traktują poważnie te diagnozy i propozycje działania” – pisze historyk. „Kto, jeśli nie Angela Merkel, swoją polityką wobec Putina wyrządził fundamentalne szkody przede wszystkim Niemcom, a także wielu Europejczykom?”.


Autor wyraża zdziwienie, że była kanclerz, która właściwie poniosła porażkę, „ma odwagę i czelność, by udzielać rad swoim politycznym potomkom”.


Przypomina, że „od 2005 r. dokończyła za pomocą Nord Stream 1 to, co zapoczątkował przyjaciel Putina Gerhard Schroeder”.


„To ona, wraz z ówczesnym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, uniemożliwiła członkostwo Ukrainy w NATO w 2008 roku, narażając ją na agresję Putina. To ona od 2015 r., po inwazji Putina na Krym i wschodnią Ukrainę, forsowała gazociąg Nord Stream 2 wraz z partią SPD i (kierowaną przez nią samą,) opętaną przez Rosję chadecją. A sankcjami niemieckimi i unijnymi zapewniła, że Putin po tej podwójnej inwazji wyszedł względnie bez szwanku” – zwraca uwagę historyk.


Angela Merkel nie powinna więc „udzielać Niemcom rad, jak postępować z Rosją” – uważa Michael Wolffsohn. Historyk cytuje rzymskiego filozofa Boecjusza: „Gdybyś milczał, byłbyś nadal filozofem”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej