RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Włosi zamkną stoki narciarskie lub ograniczą działalność. Powodem ceny energii

Ceny energii we Włoszech od zeszłego roku wzrosły trzykrotnie. Jedna z firm, która od 50 lat prowadziła kilka hoteli, zwolniła 300 pracowników po otrzymaniu rachunku na kwotę pół miliona euro. – Innym aspektem jest dramat związany ze zbliżającym się sezonem narciarskim – mówi w relacji dla TVP Info korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie Magdalena Wolińska-Riedi.

Polska z najniższymi cenami energii w UE. Zobacz mapę

Inwazja Rosji przeciwko Ukrainie doprowadziła do rekordowych wzrostów cen energii, a te napędzają inflację w całej Europie. Wiceminister klimatu i...

zobacz więcej

Sezon zimowy w górach we Włoszech może być zagrożony z powodu wysokich cen energii. Opłaty dla turystów mocno pójdą w górę, a eksperci szacują, że wiele osób będzie musiało zrezygnować z wyjazdu zimowego.


Zarządcy kolejek górskich i wyciągów narciarskich alarmują, że poszybują m.in. koszty skipassów.


Zobacz także: Rekordowa inflacja w całej strefie euro. Nowe dane Eurostatu

 

Włoski rząd przeznaczył 43 mld euro na pomoc włoskim rodzinom i firmom, które zmagają się z rekordowymi cenami energii. Nie brakuje jednak opinii, że to kropla w morzu potrzeb. 


Włosi królują na stokach narciarskich, a cała północ kraju przyciąga nie tylko mieszkańców Półwyspu Apenińskiego, ale też setki tysięcy cudzoziemców, w tym Polaków – mówi Magdalena Wolińska-Riedi i przyznaje, że zdaniem zarządców infrastruktury narciarskiej, sytuacja w tym sezonie będzie „dramatyczna”.

Do tej pory wydatki kurortów na energię stanowiły maksymalnie 15 proc., a teraz z pewnością będzie to ponad 1/3 kosztów.


Zobacz także: Wzrost PKB, inflacja i stopy procentowe w 2023 roku. Najnowsza prognoza PKO BP


– Niektórzy sugerują, że wyciągi i kolejki będą włączać tylko w momencie, gdy zapewnią sobie komplet gości, czyli na przykład w weekendy – przyznaje korespondentka.


Dodaje, że planowane są też cięcia oświetleń miast w okolicach Bożego Narodzenia. 


Zobacz materiał WIDEO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej