RAPORT

Prorosyjska era Tuska

19-latek oszukiwał w ponad stu partiach szachów online? Oskarża go mistrz świata

Niemann prawdopodobnie oszukiwał także w kilku turniejach z nagrodami pieniężnymi (fot. B.Aa.Sætrenes/Contributor/Getty)
Niemann prawdopodobnie oszukiwał także w kilku turniejach z nagrodami pieniężnymi (fot. B.Aa.Sætrenes/Contributor/Getty)

Amerykański szachista Hans Niemann, oskarżany o oszustwo przez mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena, „prawdopodobnie oszukiwał ponad sto razy” podczas partii rozgrywanych online, poinformowała w swoim raporcie platforma chess.com.

Złoty medal Moniki Soćko w ME w szachach kobiet

Monika Soćko zdobyła złoty medal szachowych mistrzostw Europy kobiet, zakończonych w środę w Pradze. Swój drugi sukces w imprezie tej rangi – po...

zobacz więcej

„W sumie stwierdziliśmy, że Hans (Niemann) prawdopodobnie oszukiwał w ponad stu partiach szachów online, w tym w kilku turniejach z nagrodami pieniężnymi” – napisano w 20-stronicowym raporcie chess.com, do którego dołączono 50 stron aneksów.

 

Platforma zawiesiła 19-letniego Amerykanina 5 września, niedługo po pierwszych oskarżeniach, ale podkreśliła, że nie miało to związku z presją norweskiego mistrza świata, którego aplikację Play Magnus właśnie kupuje.

 

Chess.com zaznaczyła również, że ma „absolutne zaufanie” do swoich sposobów wykrywania oszustw i wykorzystuje do tego celu najwyższej rangi szachistów, nie licząc analizy ruchów wykonywanych przez zautomatyzowane narzędzia. 

Pod koniec września Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) wszczęła śledztwo w tej sprawie.

 

Przeczytaj też: Polak arcymistrzem szachów. „Największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów”


Wcześniej mistrz świata oskarżył na Twitterze Niemanna o używanie niedozwolonych środków. Norweg na znak protestu 19 września zakończył grę z Amerykaninem po wykonaniu jednego ruchu i wycofał się z turnieju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej