RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Stopy procentowe. Co zdecyduje Rada Polityki Pieniężnej?

Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie pierwszy raz od roku? (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)
Stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie pierwszy raz od roku? (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)

Najnowsze

Popularne

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje w środę o wysokości stóp procentowych w Polsce. Wielu kredytobiorców czeka na nowe informacje, bowiem decyzja wpłynie między innymi na oprocentowanie kredytów w złotych. Zdaniem ekonomistów możliwa jest podwyżka stóp, co oznaczałoby 12. wzrost tego wskaźnika z rzędu.

Ericsson nadal sprzedaje Rosji telefony

Były głośne zapowiedzi bojkotu i opuszczenia rosyjskiego rynku. Szwedzki gigant telekomunikacyjny Ericcson, któr po inwazji na Ukrainę ogłosił...

zobacz więcej

Nie spodziewamy się podwyżki stóp procentowych na środowym posiedzeniu RPP, choć istnieje ryzyko, że Rada zaniepokoi się wysoką inflacją we wrześniu na tyle, że zdecyduje się jednak na podwyżkę – ocenia ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. 

 

Dane o inflacji przełożą się na decyzję RPP? 

 

– Przed szybkim szacunkiem inflacji we wrześniu nasza prognoza zakładała utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, czyli ze stopą referencyjną w wysokości 6,75 proc. Jednak piątkowy odczyt inflacji okazał się zaskakujący wysoki, i muszę powiedzieć, że nie zazdrościmy Radzie Polityki Pieniężnej trudnej decyzji, jaką będzie musiała podjąć w tym tygodniu – mówi ekspert. 

 

Przypomnijmy: według opublikowanego w ostatni piątek przez GUS szybkiego szacunku, we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku ceny wzrosły o 17,2 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6 proc. W sierpniu inflacja wyniosła 16,1 proc., licząc rok do roku. 

 

Nieco bardziej „jastrzębi” pogląd na decyzję RPP ma główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak, który spodziewa się dwunastej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Ekonomista uważa, że możliwa jest podwyżka stóp o ćwierć punktu procentowego, a członkowie Rady mogą zasygnalizować, że szczyt inflacji jest bliski. Bujak dodaje, że za podwyżką stóp przemawia szybkie tempo wzrostu cen. 


Stopy procentowe w Polsce [INFOGRAFIKA]


Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 6,75 proc. Co mówił Glapiński o stopach procentowych? 

 

Po ostatnim cyklu podwyżek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński sam zapowiadał, że w październiku „możliwy jest albo brak zmiany poziomu stóp procentowych, albo wzrost o 25 pb”.

 

– Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek, nasze kolejne decyzje będą zależały od napływających danych. Z tych danych będą się wyłaniały perspektywy inflacji, koniunktury – wskazywał. 

 

Zobacz także: GUS skorygował dane o PKB. Dobre wiadomości

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej