RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nobel za tzw. chemię kliknięć dla trojga naukowców

Najnowsze

Popularne

Carolyn R. Bertozzi (USA), Morten Meldal (Dania) i K. Barry Sharpless (USA) zostali laureatami Nagrody Nobla z chemii za rozwój nowych metod syntezy chemicznej, które pozwoliły uprościć proces syntezy nawet skomplikowanych cząsteczek – ogłosił Komitet Noblowski. Prace tegorocznych noblistów przyczyniły się m.in. do rozwoju nowych leków, m.in. leków na raka działających w bardziej precyzyjny sposób.

Nagroda Nobla z fizyki przyznana

Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger zajmujący się mechaniką kwantową zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki. Wyniki ich...

zobacz więcej

W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał, że Bertozzi, Meldal i Sharples zostali docenieni „za rozwój chemii »klik« i chemii bioortagonalnej” . Jak podkreślił Komitet, odkrycia laureatów dały podwaliny do rozwoju chemii funkcjonalnej. Chemiczne reakcje typu klik, nad którymi prowadzili prace Morten Meldal i K. Barry Sharpless, są wykorzystywane do rozwoju nowych leków, mapowania genomów oraz tworzenia bardziej funkcjonalnych materiałów.

 

Chemia „klik” jest terminem wymyślonym przez K. Barry'ego Sharplessa. Określa syntezę chemiczną, w której zachodzą szybkie i skuteczne reakcje między małymi cząsteczkami pozwalające tworzyć nawet skomplikowane związki w prosty sposób. 

 

 Z kolei termin chemia bioortogonalna odnosi się reakcji chemicznych, które mogą zachodzić w żywych układach bez zakłócania natywnych procesów biochemicznych. Ten termin wymyśliła Carolyn R. Bertozzi w 2003 roku. 

 

Nobliści podzielą się po równo nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (nieco ponad 915 tys. dolarów amerykańskich). 

K. Barry Sharpless otrzymał Nobla już po raz drugi. Tym samym wszedł do elitarnego grona piątki naukowców, którzy zdobyli tę nagrodę dwukrotnie. Poza nim w tym gronie są: John Bardeen, Marie Skłodowska-Curie, Linus Pauling i Frederick Sanger.


Po raz pierwszy Sharpless otrzymał Nagrodę Nobla, również w dziedzinie chemii (obok dwójki innych naukowców), w 2001 r. za asymetryczną katalizę reakcji utleniania.


81-letni podwójny noblista obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Stanforda (USA). Jest profesorem w Scripps Research w La Jolla (Kalifornia).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej