RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sabotaż Nord Stream. Von der Leyen chce stress testów infrastruktury energetycznej UE

Von der Leyen zapowiedziała wzmocnienie współpracy z NATO i USA  (fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE)
Von der Leyen zapowiedziała wzmocnienie współpracy z NATO i USA (fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE)

– Akty sabotażu przeciwko gazociągom Nord Stream pokazały, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna; musimy przeprowadzić stress testy tej infrastruktury; musimy przygotować się na nagłe zakłócenia – powiedziała w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Von der Leyen krytykuje Niemcy ws. dostaw dla Ukrainy. „Trzeba im to dać!”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla „Bilda” sprzeciwiła się stanowisku Niemiec, które z różnych powodów...

zobacz więcej

– Rurociągi i kable podwodne łączą obywateli i firmy europejskie ze światem. Są liniami życia danych i energii. Lepsza ochrona tej infrastruktury krytycznej leży w interesie wszystkich Europejczyków – zaznaczyła.

 

– Musimy przeprowadzić stress testy naszej infrastruktury. Musimy zidentyfikować słabe punkty i przygotować naszą reakcję na nagłe zakłócenia. Będziemy współpracować z państwami członkowskimi, aby zapewnić skuteczne testy warunków skrajnych w sektorze energetycznym. W ślad za tym powinny pójść inne sektory wysokiego ryzyka, takie jak morska infrastruktura cyfrowa i elektroenergetyczna – dodała.

 

Przeczytaj także: Von der Leyen: Mamy nauczkę, trzeba było słuchać Polski

 

Von der Leyen zapowiedziała też wzmocnienie współpracy z NATO i USA w tym zakresie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej