RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„To musi zaniepokoić Kreml”. Ukraińskie czołówki blisko granicy obwodu ługańskiego

Na południu Rosjanie wycofują się w kierunku Berysławia (fot. PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY)
Na południu Rosjanie wycofują się w kierunku Berysławia (fot. PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY)

Najnowsze

Popularne

Wojska ukraińskie osiągnęły pozycje 20 km na wschód od rzeki Oskił w północnowschodniej części obwodu charkowskiego posuwając się w głąb rosyjskich pozycji obronnych w kierunku miasta Swatowe w obwodzie Ługańskim – informuje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

Rosyjskie bombowce niedaleko granicy z Finlandią i Norwegią

Izraelska firma wywiadowcza IMageSat International wykryła obecność rosyjskich bombowców strategicznych Tu-160 i Tu-95 w bazie Olenia koło...

zobacz więcej

 WOJNA NA UKRAINIE


„Z politycznego punktu widzenia fakt, że ukraińskie czołówki zbliżają się do granic obwodu Ługańskiego, który według Moskwy został anektowany przez Rosję w ostatni piątek, najprawdopodobniej zaniepokoi rosyjskich przywódców” – ocenia resort w bieżącym biuletynie poświęconym sprawom wywiadowczym.


Zdaniem brytyjskiego wywiadu Ukraińcy z dużym prawdopodobieństwem będą mogli teraz zaatakować drogę Swatowe – Kremina w obwodzie ługańskim.

 

Brytyjski wywiad dodaje, że Ukraińcy osiągają kolejne sukcesy także na froncie południowym. Te informacje potwierdza Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii, według którego w prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego udało się wyzwolić w ostatnim czasie osiem miejscowości

 

Przeczytaj też: Nuklearne groźby Putina. Biały Dom: Traktujemy to poważnie

 

Rzecznik dowództwa Południe Władysław Nazarow przekazał, Ukraińcom udało się wejść na około 20 km w głąb okupowanego terytorium. Wyzwolone wsie to m.in. Dawydiw, Brid, Zołota Bałka, Lubimiwka i Chreszczeniwka. Znajdują się one na pograniczu chersońszczyzny z obwodem mikołajowskim i dniepropietrowskim, między rzeką Ingulec, a Dnieprem. Tam ukraińska armia przesuwa się na południe wzdłuż rzeki Dniepr. 

Z kolei według raportu amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną Rosjanie na tym odcinku wycofują się na południe w kierunku Berysławia. Jak czytamy, oddziały rosyjskie są tam słabo wyposażone.


Ukraińcy od tygodni ograniczają możliwość rosyjskich dostaw ostrzeliwując przeprawy przez Dniepr. Trwa też ofensywa ukraińskiej armii w okolicach niedawno zdobytego Łymanu w obwodzie donieckim. Tam ukraińskie oddziały nacierają w kierunku obwodu ługańskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej