RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dla kogo odszkodowania? Wiceszef MSZ o niemieckich reparacjach [WIDEO]

To jest rzecz absolutnie podstawowa, że odszkodowania powinny trafić w pierwszym rzędzie do tych, którzy zostali bezpośrednio dotknięci skutkami wojny, a więc do tych, którzy stracili członków swych rodzin, których rodziny były prześladowane – powiedział w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

„To nie jest zwykły list”. Tarczyński o znaczeniu noty ws. niemieckich reparacji [WIDEO]

Niemcy przez dziesiątki lat chwaliły się, że są tak zamożne, tak mocno się rozwijają; każde państwo, które dokonało takiego rabunku, mocno by się...

zobacz więcej

Jabłoński w programie „#Jedziemy” wskazywał, że wśród osób dotkniętych skutkami niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej były miliony ludzi. 

  

Jabłoński o reparacjach 

 

– Nie mówimy tu o całości żądań, to dotyczy kwestii tych bezpośrednich szkód, bezpośrednich strat ludzkich. Ale mamy też do czynienia z ogromnymi szkodami majątkowymi: zniszczonymi miastami i wsiami, (...) skradzionymi dziełami sztuki – zauważył. 

  

Wiceszef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że w raporcie zniszczenia są podzielone na podstawie przesłanek odpowiedzialności – między innymi wyróżnione są zbrodnie popełnione bezpośrednio na obywatelach, za które przysługują odszkodowania, ale też zniszczenia materialne. 

Przypomnijmy – minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną do MSZ Niemiec w sprawie reparacji wojennych. Dotyczy ona sprawy podjęcia prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-45.


Przekazanie noty to kolejny krok podejmowany przez polski rząd na drodze do otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Wcześniej, 1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bln 220 mld zł.

 

Dla Niemiec „sprawa zamknięta” 

 

We wtorek z wizytą do Warszawy przyjechała szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która spotkała się z ministrem Rauem. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Annalena Baerbock oświadczyła, że kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą. 

 

Czytaj więcej: „Sprawca zbrodni nie może decydować o zakresie swojej odpowiedzialności” [WIDEO] 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej