RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kolejnych ośmiu oskarżonych w sprawie lichwy mieszkaniowej. Wśród nich notariusz

Oskarżeniem objęto osiem osób, którym zarzucono łącznie 147 przestępstw, w tym tylko notariuszowi 46 (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)
Oskarżeniem objęto osiem osób, którym zarzucono łącznie 147 przestępstw, w tym tylko notariuszowi 46 (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

Oszukali 79 pokrzywdzonych w sumie na ponad 8 mln zł. Oskarżeniem objęto osiem osób, którym zarzucono łącznie 147 przestępstw, w tym tylko notariuszowi 46. Prokuratura skierowała do sądu siódmy już akt oskarżenia w sprawie lichwy mieszkaniowej.

Samotne matki z dziećmi trafią na bruk? Trzaskowski likwiduje ośrodek na Pradze

Dom Samotnej Matki na warszawskiej Pradze ma zakończyć swoją działalność – tak postanowił ratusz zarządzany przez Rafała Trzaskowskiego....

zobacz więcej

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński przekazał, że zarzuty aktu oskarżenia dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 20 tys. do 1,2 mln zł.


Oskarżeni oszukali pokrzywdzonych na łączną kwotę ponad 8 milionów złotych – podał prokurator. 

 

– Z tego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu. Zarzuty dotyczą także uporczywego nękania pokrzywdzonych oraz zniszczenia mienia. Notariusz został oskarżony o popełnienie przestępstw polegających na działaniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i niedopełnieniu obowiązków związanych z rzetelnym sporządzaniem aktów notarialnych, czym ułatwiał przejęcie nieruchomości. W akcie oskarżenia opisano również, jak oskarżeni prali brudne pieniądze przez przekazywanie między sobą wyłudzonych nieruchomości – tłumaczył rzecznik PK. 


Mechanizm lichwy

 

Według ustaleń śledczych przestępcy zamieszczali w internecie ogłoszenia i w ten sposób wyszukiwali osoby znajdujące się w trudnym położeniu, mające zadłużone nieruchomości.


– Oferowali tym osobom pożyczki. Warunkiem zawarcia umowy pożyczki było przeniesienie przez pokrzywdzonych prawa własności nieruchomości, jako zabezpieczenia pożyczki. Umowy zawierano w formie aktu notarialnego. W akcie tym zawierano niekorzystne dla pokrzywdzonych i niezrozumiałe postanowienia, których skutkiem była utrata prawa do nieruchomości – wyjaśnił. 

Udusiła dwuletniego synka kołdrą. Surowy wyrok dla matki

Na 25 lat więzienia skazał we wtorek Sąd Apelacyjny w Poznaniu 23-letnią Anitę W. z Chodzieży oskarżoną o znęcanie się i zabójstwo 2-letniego syna...

zobacz więcej

Umowa, którą podpisywali pokrzywdzeni z przestępcami, była tak skonstruowana, że pożyczkobiorcy byli przekonani, że nieruchomość stanowi jedynie zastaw pożyczki. W rzeczywistości przechodziła ona na własność oskarżonych.


– Dodatkowo pokrzywdzeni otrzymywali zazwyczaj znacząco mniejsze kwoty od zapisanych w notarialnych umowach. Jednocześnie ujęte w aktach notarialnych wartości nieruchomości zawsze były zaniżane nawet o połowę – zauważył. 

 

– Za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy dokonane w zorganizowanej grupie przestępczej siedmiu oskarżonym grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Z kolei notariuszowi oskarżonemu o oszustwa oraz przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków grozi do 10 lat – podał. 

 

Akt oskarżenia przeciwko ośmiu członkom grupy przestępczej zajmującej się lichwą mieszkaniową prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku. 

14-latek podczas awantury domowej ugodził nożem ojca

14-letni chłopiec został zatrzymany w związku ze zdarzeniem, w wyniku którego jego ojciec doznał rany kłutej brzucha – powiedziała we wtorek ...

zobacz więcej

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku 


Wskazał, że ten akt oskarżenia jest wynikiem prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku obszernego śledztwa, dotyczącego tzw. lichwy mieszkaniowej.


W jego toku połączono celem prowadzenia jednego śledztwa ponad 150 postępowań prowadzonych w całym kraju. Analizie poddano około 1,4 tys. aktów notarialnych dotyczących ponad 1 tys. nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1 tys. wątków. W sprawie przesłuchano ponad 2,2 tys. świadków, badane były zapisy ksiąg wieczystych, prowadzono analizę akt postępowań cywilnych, komorniczych – wyjaśnił. 

 

W trakcie śledztwa prokurator objął zabezpieczeniem majątkowym około 10 mln zł u podejrzanych. – Ustanowiono także hipoteki przymusowe na ponad 70 należących do nich nieruchomościach – zaznaczył. 

 

Kolejny akt oskarżenia 


Obecny akt oskarżenia jest już kolejnym, siódmym aktem skierowanym w tej sprawie do sądu. Łącznie skierowano do sądów akty oskarżenia przeciwko 49 osobom. Zarzucono im popełnienie łącznie blisko 600 przestępstw na szkodę ponad 320 pokrzywdzonych. Utracili oni nieruchomości o łącznej wartości ponad 40 mln zł – wyliczył.


Wśród oskarżonych jest siedmioro notariuszy. – Zarzucono im łącznie 116 przestępstw polegających na działaniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i niedopełnieniu obowiązków związanych z rzetelnym sporządzaniem aktów notarialnych, czym ułatwiali przejęcie nieruchomości – wskazał.

Pijacki żart – mężczyzna strzelił sobie w głowę. W domu były dzieci

Lubelscy policjanci interweniowali po zgłoszeniu, że jeden z domowników miał „strzelić sobie w głowę”. Zraniony śrutem pijany 38-latek, który...

zobacz więcej

Prok. Łapczyński zapewnił, że niezależnie od prowadzonego śledztwa gdańscy prokuratorzy podejmują działania cywilnoprawne na rzecz pokrzywdzonych, które wskutek oszukańczego procederu utraciły swoje nieruchomości.


Ich wynikiem są orzeczenia o wstrzymaniu egzekucji z nieruchomości, wyroki stwierdzające nieważność zawartych umów, postanowienia o uzgodnieniu treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym – podał. 

 

– Prokuratorzy występują do sądu z wnioskami o wpis ostrzeżenia do ksiąg wieczystych o toczącym się postępowaniu przygotowawczym, z pozwami o zapłatę na rzecz pokrzywdzonych – dodał rzecznik PK. 

 

Łącznie w Prokuraturach Okręgowych podległych Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zarejestrowano ponad 180 spraw cywilnych w tej sprawie. – W znacznej części z nich zapadły już wyroki uwzględniające powództwo prokuratora – podkreślił prok. Łukasz Łapczyński. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej