RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kupiła wisiorki na ulicznym straganie. Została zatrzymana na lotnisku

Polka kupiła w Afryce wisiorki z zębami krokodyla (fot. KAS)
Polka kupiła w Afryce wisiorki z zębami krokodyla (fot. KAS)

Polka chciała mieć pamiątkę z urlopu w Afryce. Kupiła sześć wisiorków z zębami krokodyla i włożyła do walizki. Na lotnisku w Warszawie wisiorki znaleźli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i je zabrali. Kobieta nie miała odpowiedniego zezwolenia na przywóz.

Zderzenie osobówki z busem. Są ranni

Groźny wypadek na drodze wojewódzkiej numer 783 w Falniowie w powiecie miechowskim (woj. małopolskie). Łącznie pojazdami podróżowało 11 osób. Trzy...

zobacz więcej

Funkcjonariusze KAS podczas kontroli bagażu Polki, która wróciła do kraju z Gambii, znaleźli sześć zębów krokodyla nawleczonych na sznurki.


Zatrzymana kobieta tłumaczyła, że kupiła wisiorki za sześć dolarów na ulicznym straganie z lokalnym rękodziełem. Miały być pamiątką z podróży do Afryki – poinformowała rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. 

 

– Podczas rozmowy z funkcjonariuszami wyjaśniła, że nie wiedziała, iż przywóz takich pamiątek bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony – zaznaczyła rzeczniczka KAS. 

 

Anita Wielanek wyjaśniła, że krokodyle należą do gatunków chronionych na podstawie konwencji waszyngtońskiej (CITES). – Konwencja waszyngtońska reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin oraz ograniczanie międzynarodowego handlu – zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami z nich wykonanymi – podała. 

 

– Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia – dodała rzeczniczka KAS. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej