RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kukiz się wyłamuje. „Zawieszam głosowanie wspólnie z PiS”

Paweł Kukiz (fot. Adam Chelstowski/Forum)
Paweł Kukiz (fot. Adam Chelstowski/Forum)

Najnowsze

Popularne

Od środy zawieszam głosowanie wspólnie z PiS w Sejmie – powiedział przed trzydniowym posiedzeniem Paweł Kukiz. To potwierdzenie wcześniejszych zapowiedzi lidera Kukiz'15-Demokracji Bezpośredniej.

Ekspert TOK FM przekonuje: Sądy mogą zdelegalizować PiS

Nam jest potrzebne oczyszczenie tego, co działo się w ostatnich siedmiu latach. Ja oczekiwałbym od opozycji, żeby złożyła wniosek o delegalizację...

zobacz więcej

Kukiz został zapytany przez o deklarację, że od pierwszego posiedzenia Sejmu w październiku nie będzie głosował z Prawem i Sprawiedliwością do czasu, kiedy nie zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju. Pierwsze posiedzenie Izby Niższej rozpoczyna się w środę. 

  

Ultimatum Kukiza wchodzi w życie 

 

– Od tego posiedzenia Sejmu zawieszam głosowanie z PiS do momentu uchwalenia sędziów pokoju – zadeklarował lider Kukiz'15. Dodał, że jeżeli będą głosowania popierane także przez całą opozycję, to „absolutnie nie będzie robił na przekór”. 

 

– W tych zasadniczych głosowaniach, gdzie PiS zależy na naszych głosach, bo reszta parlamentarzystów nie chce za tym głosować, to ja również nie będę głosować, bo nie ma jeszcze uchwalonych sędziów pokoju – wskazał. 

  

Polityk ocenił, że do tej pory Prawo i Sprawiedliwość wywiązywało się ze zobowiązań, a dzięki zawartej w ubiegłym roku umowie między jego formacją a ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego udało się uchwalić m.in. ustawę antykorupcyjną, o konopiach medycznych, włóknistych, o bezpośredniej sprzedaży dla rolników czy o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych

  

Kim są sędziowie pokoju? 

 

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz'15. W listopadzie ubiegłego roku prezydent skierował do Sejmu inicjatywę dotyczącą wprowadzenia w Polsce sędziów pokoju; obecnie zajmuje się nią specjalnie powołana podkomisja.


Projekt ustawy dotyczący sądów i sędziów pokoju zakłada utworzenie takich sądów jako nowej kategorii w ramach sądownictwa powszechnego. Miałyby one zajmować się najprostszymi sprawami, a orzekać w nich mieliby sędziowie wybierani w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. 

 

Zobacz także: „To nie jest zwykły list”. Tarczyński o znaczeniu noty ws. niemieckich reparacji [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej