RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Test rakietowy Korei Północnej. USA i Korea Południowa odpowiadają swoimi rakietami

Amerykański lotniskowiec o Ronald Reagan (R) i okręty wojenne Korei Południowej podczas ćwiczeń marynarki wojennej USA-Korea Południowa (fot. South Korean Defense Ministry via Getty Images)
Amerykański lotniskowiec o Ronald Reagan (R) i okręty wojenne Korei Południowej podczas ćwiczeń marynarki wojennej USA-Korea Południowa (fot. South Korean Defense Ministry via Getty Images)

Siły zbrojne USA i Korei Płd. wystrzeliły pociski rakietowe w odpowiedzi na przeprowadzony wcześniej przez Koreę Płn. test z pociskiem balistycznym średniego zasięgu (IRBM) – poinformował sztab generalny południowokoreańskiej armii.

„Dlaczego rok po wyborach nikt nie tęskni za Angelą Merkel?” Powodów jest kilka

Gdy Angela Merkel żegnała się z urzędem kanclerskim, dwie trzecie Niemców było z niej zadowolonych. Polityk Lewicy Dietmar Bartsch napisał na...

zobacz więcej

Jak podano, pociski wystrzelono na cele morskie. Jeden z pocisków, południowokoreański Hyunmoo-2, zawiódł krótko po odpaleniu i rozbił się. Pocisk był wyposażony w głowicę bojową, ale nie doszło do eksplozji.


Wcześniej siły USA i Korei Południowej dokonały ćwiczeń na Morzu Żółtym z udziałem myśliwców i okrętów wojennych. Na wody w pobliżu brzegów Korei Północnej ma być skierowany amerykański lotniskowiec.


Kroki te podjęto – jak poinformowano – w odpowiedzi na wystrzelenie przez Koreę Północną pocisku balistycznego średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 r. przeleciał nad Japonią. Według zachodnich ekspertów mógł być to pocisk Hwasong-12.


Prezydent USA Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida potępili to posunięcie Pjongjangu „w najostrzejszy sposób”. Podobnie zareagowała Unia Europejska i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.


Na wniosek USA, mimo sprzeciwu Rosji i Chin, w środę ma odbyć się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przedyskutowania obecnej sytuacji w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej