RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Spór w Senacie o odszkodowania za wywłaszczenia pod CPK. Jak zagłosowali senatorowie?

W ramach CPK zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność (fot.  Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
W ramach CPK zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Senackie komisje opowiedziały się we wtorek za odrzuceniem w całości ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne, jak Centralny Port Komunikacyjny.

Inflacja sięgnęła 83 proc., a Erdogan chce dalej ciąć stopy procentowe

We wrześniu roczna inflacja w Turcji sięgnęła 83 proc., jednak turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiada dalsze cięcia stóp procentowych, co...

zobacz więcej

Połączone senackie komisje: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej nie poparły nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne jak np. CPK.


Większością 10 głosów „za” wobec 4 głosów przeciw komisje poparły wniosek zgłoszony przez senatora Janusza Gromka (Koalicja Obywatelska) o odrzucenie ustawy w całości.


Wcześniej podczas dyskusji, przedstawiciele strony społecznej, którzy brali udział w posiedzeniu połączonych komisji wskazywali, że nie są przeciwni budowie CPK i rozwojowi infrastruktury, ale „są przeciwni pozbawienia ich domów i rodzinnych majątków za odszkodowanie nieadekwatne do ich wartości”.


Milczarski: LOT bez Centralnego Portu Komunikacyjnego nie przetrwa

„Odkłamywać dezinformację”. W Senacie dyskusja o CPK [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało w Senacie specjalne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, poświęconego Centralnemu...

zobacz więcej

Zwracali uwagę, że ustawa zmusi ich do opuszczenia domów i gospodarstw w ciągu 120 dni, bez uzyskania odszkodowania. Przekonywali, że brak wyceny odtworzeniowej za przejęte nieruchomości pod budowę lotniska spowoduje, że zwłaszcza właściciele nieruchomości obciążonych hipoteką oraz rolnicy będą stratni.


W dyskusji senatorowie zwracali uwagę na krytyczne opinie mieszkańców miejscowości, na których terenie jest planowana budowa CPK, oraz na negatywna ocenę NIK co do samej inwestycji CPK. Nie zgadza się z tym pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.


Wiceminister: Ustawa jest korzystniejsza od obecnej specustawy


Według wiceministra funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horały ta ustawa jest korzystniejsza niż dotychczasowe rozwiązania prawne. Jak tłumaczył, 120 dni na wyprowadzkę jest korzystniejsze niż zapisy specustawy o wywłaszczaniu pod budowy dróg, w której ten termin wynosił 30 lub 60 dni. – Proponowane przez nas 120 dni, to znacznie więcej niż było i jest jeszcze możliwość wydłużenia tego okresu – zaznaczył. – Odrzucenie tej ustawy, pogorszy sytuację osób wywłaszczanych – przekonywał.

Objęty sankcjami rosyjski miliarder wciąż ma w Amsterdamie warty milion dolarów budynek

Rosyjski miliarder Arkadij Wołoż, który znajduje się na liście sankcyjnej, wciąż jest właścicielem budynku w stolicy Holandii o wartości miliona...

zobacz więcej

Odszkodowanie ma uwzględniać wartość rynkową. Dodatkowo bonusy pieniężne


Zgodnie z ustawą, odszkodowanie za wywłaszczenie ma być powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Do odszkodowania będzie dodawany bonus pieniężny, który - po zmianie na etapie prac sejmowych - ma wynieść bazowo 20 proc. wartości nieruchomości oraz 40 proc. wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego.


Przysługiwać będzie roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym niż wynika to z odszkodowania. Z rozwiązania tego będzie mógł skorzystać np. przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody nierekompensowane odszkodowaniem.


Czytaj także: Rozbudowa portu lotniczego Kraków-Balice. Impulsem CPK [WIDEO]


Ponadto ustawa zakłada szereg zachęt do zbywania nieruchomości przed formalnym ustaleniem lokalizacji CPK, w drodze decyzji administracyjnej.


CPK skróci czas podróży koleją z Warszawy do innych miast do 2,5 godz


Centralny Port Komunikacyjny ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Ma to być węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej