RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Bez gwałtu i hałasu”. Po wykopkach Łukaszenka policzy rezerwistów

Białoruscy rezerwiści mają zostać skontrolowani (fot. arch.PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)
Białoruscy rezerwiści mają zostać skontrolowani (fot. arch.PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Najnowsze

Popularne

Podczas wtorkowej narady dotyczącej bezpieczeństwa państwowego białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka zaprzeczył, by planował mobilizację. Polecił jednak, by wojskowe komisje uzupełnień sprawdziły wszystkich podległych obowiązkowi służby wojskowej – przekazała państwowa agencja BiełTA.

„Die Welt”: Zełenski powinien pokazać tchórzostwo Scholza

Ukraina w ostatnich dniach przedstawiła dokumenty o wejście do NATO. Jej wniosek poparli już prezydenci dziewięciu państw członkowskich. Brak...

zobacz więcej

Jak informuje Biełsat, Łukaszenka zwrócił uwagę, z jakimi problemami prowadzona jest mobilizacja w Rosji. Stwierdził, że zmusza to Białoruś do aktualizacji danych wszystkich osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.


– Ktoś jest chory, ktoś kulawy, ktoś zmarł, ktoś wyjechał. A my musimy wiedzieć, jaki jest stan na dziś. Nie ma to nic wspólnego z mobilizacją. Jeszcze raz podkreślam, nie mamy konieczności ogłaszać mobilizacji. Na szczęście wojny na terytorium Białorusi nie ma – powiedział dyktator.


Kontrola rezerwistów


Kontrolę rezerwistów polecił przeprowadzić „bez gwałtu i hałasu”. Zapewnił, że nie zostaną powołani, „by ich gdzieś posłać kogoś zabijać”.


– Za pośrednictwem wojskowych komend uzupełnień sprawdzaliśmy i będziemy sprawdzać wszystkich podlegających obowiązkowi służby wojskowej, którzy są w rezerwie. Trzeba to zrobić w każdym rejonie bez żadnego gwałtu i hałasu. Skończą się wykopki, szybciutko trzeba wezwać ludzi w rejonach, sprawdzić ich obecność i zaktualizować wszystkie nasze listy i dokumenty – wyjaśnił Łukaszenka.

– Każdy, kto powinien i może trzymać broń w rękach, powinien umieć się nią posługiwać. Choćby w stopniu podstawowym. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powinni opanować choćby broń strzelecką, by bronić swojej rodziny. Szykujemy się do wojny, bo wszystko może się zdarzyć – stwierdził Łukaszenka.


Podczas wtorkowej oprawy z przedstawicielami resortów siłowych dyktator przyznał też po raz pierwszy, że Białoruś bierze udział w wojnie. Zapewnił, że białoruscy żołnierze nie uczestniczą w walkach na Ukrainie. Stwierdził, że zadaniem Białorusi jest obrona Rosji przed potencjalnym atakiem ze strony Polski, Litwy i Łotwy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej