RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Po takiej porażce świat wyglądałby zupełnie inaczej”. Morawiecki apeluje o większą pomoc dla Ukrainy

Mateusz Morawiecki i Ołena Zełenska (fot. tt/@MorawieckiM)
Mateusz Morawiecki i Ołena Zełenska (fot. tt/@MorawieckiM)

Najnowsze

Popularne

Mateusz Morawieckie zamieścił w mediach społecznościowych wpis dotyczący sytuacji na Ukrainie, rosyjskiej propagandy oraz gróźb użycia broni atomowej. „Najszybszym sposobem zakończenia wojny jest jej przegranie – ale w żadnym wypadku nie możemy do tego dopuścić. Po takiej porażce nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej, dlatego naszym obowiązkiem jest wsparcie finansowe” – pisze premier.

Ekspert: Uszkodzenie Nord Stream to sabotaż rosyjskich służb

Uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i 2 to akt sabotażu, za który odpowiadają rosyjskie służby specjalne – ocenił Andrij Kobolew, były szef...

zobacz więcej

„Rosja stanowi zagrożenie nie tylko na polu walki – wykorzystuje też najróżniejsze instrumenty, żeby forsować swoje interesy. Część z nich była absolutnie niedoszacowana – zwłaszcza rosyjska propaganda, którą akurat my, mieszkańcy Europy Środkowej, znamy bardzo dobrze. Drugi obszar, który dla wielu okazał się niespodzianką, to wykorzystanie energetyki jako broni, będą mogli zmienić dynamikę tej wojny. Kolejną jest obszar dyplomacji – a więc skuteczność Kremla w sięganiu do państw Afryki i przekonywania, że głód w tych krajach, to wina świata zachodniego” – czytamy w poście premiera. 


Czytaj także: Josep Borrell: Blokowanie portów i wywozu zboża to zbrodnia wojenna

Kułeba o groźbach Putina: Jeśli ktoś mówi, że nie blefuje, to znaczy że blefuje

Jeśli ktoś mówi, że nie blefuje, to w większości przypadków oznacza, że właśnie to robi – powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w popularnym...

zobacz więcej

Morawiecki odnosi się również do ostatnich gróźb Putina odnośnie użycia bomby atomowej. „Dzisiaj Putin usiłuje nas nastraszyć, że użyje ładunków jądrowych. Jego strategią jest eskalacja wojny i wytworzenie wrażenia – zwłaszcza na Unii Europejskiej – że Rosja się nie cofnie ani na krok. Rzeczywistość jest jednak inna. Kiedy Rosja zobaczy silny i solidarny opór wobec jej działań, nie będzie miała innego wyjścia – dlatego musimy być silni i zdecydowani, bo brak decyzji i opóźnienia rodzą niepowodzenia. Musimy działać szybko w powiązaniu ze Wspólnotą Transatlantycką i USA” – podkreśla premier. 


Czytaj także: Rosja straszy atakiem jądrowym. Minister Rau o odpowiedzi NATO


Stany Zjednoczone zadeklarowały od 1 mld do 1,5 mld dolarów miesięcznie – Unia Europejska powinna wesprzeć Ukrainę taką samą kwotą” – sugeruje szef rządu.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej