RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Putin winowajcą wzrostów cen energii”. Mocna kampania przeciw rosyjskiej dezinformacji

Wywołany przez Putina kryzys energetyczny trwa od 2021 roku (fot. kampania www.walczymy-o-niezaleznosc.pl)
Wywołany przez Putina kryzys energetyczny trwa od 2021 roku (fot. kampania www.walczymy-o-niezaleznosc.pl)

Najnowsze

Popularne

„Moskwa rozpowszechnia fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje, próbując przestraszyć Polaków i przekonując, że kryzys energetyczny jest znacznie poważniejszy niż w rzeczywistości. Chce spotęgować uczucie niepewności. Dzielenie się dezinformacją jest zgodne z celami Rosji, dlatego tak ważne jest zrozumienie, co tak naprawdę się dzieje” – ostrzega Polski Komitet Energii Elektrycznej. PKEE rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Walczymy o polską niezależność”.

Rachunki za energię w Unii Europejskiej. Dramatyczne dane z 16 państw

Średni roczny rachunek za energię w 16 krajach UE jest wyższy niż miesięczna płaca osób z najniższymi zarobkami – wynika z danych przedstawionych...

zobacz więcej

„Głównym winowajcą rosnących cen energii w Europie jest Władimir Putin i jego polityka instrumentalnego wykorzystania energii jako broni. Rosyjski szantaż energetyczny to działanie celowe i w pełni świadome. Wywołany przez Putina kryzys energetyczny trwa od 2021 roku. Został znacząco pogłębiony w lutym 2022, w efekcie wybuchu wojny na Ukrainie” – czytamy na stronie kampanii.


PKEE wskazuje, że „Europę zalewa fala fałszywych informacji na temat kryzysu energetycznego”. „Moskwa rozpowszechnia fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje, próbując przestraszyć Polaków i przekonując, że kryzys energetyczny jest znacznie poważniejszy niż w rzeczywistości. Chce spotęgować uczucie niepewności związane z potencjalnymi problemami w dostawach energii elektrycznej, gazu, węgla a nawet poważnymi blackoutami. Strach, niepokój i niepewność, to tylko niektóre z celów rosyjskiej dezinformacji. Kremlowska propaganda wykorzystuje obawy, czy to przed wzrostem cen gazu, czy przed jego brakiem, do destabilizacji i podsycania niepokojów społecznych” – tłumaczą specjaliści Komitetu. 


„Dzielenie się dezinformacją, zwłaszcza na temat energii” – jak podkreślają – „jest zgodne z celami Rosji, dlatego tak ważne jest zrozumienie, co tak naprawdę się dzieje”.


Uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu


W artykule zamieszczonym na stronie wyjaśniono proces uzależniania się Niemiec od rosyjskiego gazu, który „zapoczątkowany został jeszcze w 1970 roku, kiedy wynegocjowano budowę pierwszego dużego gazociągu między Związkiem Sowieckim a RFN” w ramach strategii zbliżania się Niemiec do krajów bloku wschodniego, realizowanej przez Willy’ego Brandta. 

Schröder i inni. „Rosja ma znaczące wpływy w Niemczech i to na najwyższych szczeblach”

Rosja ma znaczące wpływy w Niemczech i to na najwyższych szczeblach - pisze „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. "Rosyjski przywódca Władimir...

zobacz więcej

50 lat później, w 2020 r. „Rosja odpowiadała już za ponad połowę dostaw gazu ziemnego i mniej więcej jedną trzecią ropy naftowej spalanej do ogrzewania domów, zasilania fabryk i napędzania pojazdów w całych Niemczech”.


Ale jeszcze zanim do tego doszło, w 2011 roku,  miało miejsce otwarcie rurociągu Nord Stream. „Zaledwie trzy lata później Rosja napadła na Ukrainę i zaanektowała Krym. Pomimo tego naruszenia prawa międzynarodowego, w 2015 roku podpisano umowę o budowie Nord Stream 2 oraz o przejęciu przez Gazprom niemieckich magazynów gazu, przekazując kontrolę nad niemieckimi rezerwami energii w ręce obcego mocarstwa” – czytamy.


Polski Komitet Energii Elektrycznej podkreśla, że „wszystko to wydarzyło się mimo wielokrotnych ostrzeżeń ze strony państw Europy Środkowo-Wschodniej”. 

Morawiecki dla „Bilda”: Nie potrzebuję przeprosin. Ale zwrot w niemieckiej polityce przyszedł za późno

– Ta próba szantażu pójdzie w próżnię – zapewnił premier Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na pytanie o „zakręcenie kurka z gazem” przez Rosjan. –...

zobacz więcej

„Zgodnie z przewidywaniami wielu ekspertów z Polski i krajów regionu polityka zbliżenia Niemiec do Rosji skończyła się tym, że stała się narzędziem agresji, szantażu i wymuszeń ze strony Moskwy” – przypomniano w artykule, który cytuje szereg wypowiedzi niemieckich polityków przyznających, że ignorowanie tych ostrzeżeń było błędem.


Nie tylko Putin. Przyczyną drożyzny jest także ETS


Eksperci PKEE zwrócili uwagę na drugi czynnik wzrostu cen energii, jakim jest unijny system ETS.


„To, co w zasadzie zaczęło się jako rozsądny system mający na celu zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, skończyło się drastycznym wzrostem cen energii dla krajów, które znajdowały się na początku ścieżki transformacji energetycznej” – napisano w artykule.


„Uprawnienia do emisji (EUA), którymi handluje się w systemie EU ETS, są bardzo podatne na spekulacje – ich cena na aukcji uprawnień wzrosła z 10 euro za tonę metryczną węgla w 2018 r. do ponad 90 euro w 2022 r.” – pisze Komitet.„Kiedy w 2021 roku ceny energii zaczęły drastycznie rosnąc, Polska jako pierwsza zaapelowała o zawieszenie systemu ETS na czas trwania kryzysu. W sierpniu 2022 roku zrobiła to ponownie” – przypomniano.


Na stronie kampanii „Walczymy o niezależność” zebrano także przykłady działań, jakie władze Polski podejmowały na wiele lat przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę i jakie były ukierunkowane na zapewnienia krajowi niezależności energetycznej. 

Tyle gospodarstw domowych uniknie podwyżek cen prądu. Minister rozwoju podał liczbę [WIDEO]

Nawet 70-75 proc. gospodarstw domowych w Polsce może zmieścić się w proponowanych przez rząd limitach zużycia energii, co oznacza, że nie obejmą...

zobacz więcej

Chodzi m.in. o budowę bloków energetycznych o łącznej mocy 1820 MW w elektrowni Opole, bloku o mocy 496 MW w elektrowni Turów czy projekt budowy gazowych jednostek wytwórczych w Elektrowni Dolna Odra. Wysoka elastyczność nowych bloków, jak podkreślono, jest istotna z punktu widzenia inwestycji w morskie farmy wiatrowe.


Zwiększono także możliwości importowe gazu ziemnego. W 2023 r. roku planowane jest zakończenie rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu, a w roku 2022 zostały oddane do użytku dwa połączenia transgraniczne gazu z Litwą i Słowacją oraz gazociąg Baltic Pipe.


Uzupełnieniem tych działąń mają być programy „Mój prąd” i „Czyste powietrze”, a po użyciu przez Rosję szantażu energetycznego także tarcza antyinflacyjna (obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz VAT na żywność czy gaz ziemny), solidarnościowa (zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z roku 2022 do określonego limitu zużycia) oraz dodatek węglowy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej