RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wideokonferencja liderów UE z udziałem Morawieckiego. Wśród tematów ceny energii

Wideokonferencja dotyczyła również pseudoreferendów na Ukrainie (fot. tt/@PremierRP)
Wideokonferencja dotyczyła również pseudoreferendów na Ukrainie (fot. tt/@PremierRP)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył we wtorek w wideokonferencji z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i liderami wybranych państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów był m.in. wzrost cen energii w UE, sytuacja na terenie Ukrainy – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Putin znalazł winnych. „To oni odpowiadają za rosyjskie niepowodzenia”

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że Kreml może w dalszym ciągu starać się odsunąć od siebie...

zobacz więcej

Jak poinformował w komunikacie Piotr Müller, „to etap przygotowań i ustaleń przed nieformalnym spotkaniem szefów państw i rządów UE, zaplanowanego na początku października”.„Tematem rozmów był m.in. wzrost cen energii w UE, sytuacja na terenie Ukrainy w kontekście działań Rosji oraz kwestie gospodarcze” – poinformował rzecznik. „Premier Mateusz Morawiecki poruszył również temat prac nad 8. pakietem sankcji wobec Rosji” – dodał


Czytaj także: Sankcje. Ten towar wypadł z listy na prośbę Belgii. „Dotyczy bogatych ludzi”


Müller przekazał, że liderzy omówili dalsze wsparcie UE dla Ukrainy w obliczu podjętych przez Rosję działań eskalacyjnych: nielegalnej aneksji kolejnych okupowanych terytoriów Ukrainy na podstawie wyników pseudoreferendów, ogłoszenia częściowej mobilizacji oraz intensyfikacji gróźb zastosowania broni jądrowej.Putin znalazł winnych. „To oni odpowiadają za rosyjskie niepowodzenia”

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że Kreml może w dalszym ciągu starać się odsunąć od siebie...

zobacz więcej

Przypomniał także, że 30 września członkowie Rady Europejskiej wydali oświadczenie w odpowiedzi na bezprawną aneksję przez Rosję ukraińskich obwodów. W dniach 23-27 września na okupowanych przez Rosję częściach obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego Ukrainy przeprowadzono nielegalne referenda.


Czytaj także: Biden mówi trzy razy „nie”. Chodzi o pseudoreferenda na Ukrainie


Liderzy podczas rozmowy omówili dalsze wytyczne w odpowiedzi na wzrost cen. Zwrócili oni uwagę na rolę jedności w UE i dalszą koordynację polityk. Wysokie ceny energii muszą być skontrowane przez działania regulacyjne na poziomie Unii Europejskiej. Manipulacje cenami gazu przez Rosję i agresja Moskwy na Ukrainę pokazują, że dotychczasowy model polityki energetycznej Unii Europejskiej musi zostać przebudowany” – czytamy w komunikacie Müllera.


Rzecznik przypomniał także, że Polska opowiada się za reformą systemu EU ETS.   „Rozwiązania obniżające ceny energii trzeba przyjąć jak najszybciej. Jesteśmy otwarci na solidarność i dyskusję na temat proponowanych rozwiązań. Kluczowa jest jednak zasada dobrowolności, a nie przymusowych ograniczeń. Bezpieczeństwo energetyczne czy kształtowanie miksu energetycznego, to suwerenna decyzja państw członkowskich” – poinformował.


W komunikacie czytamy także, że rozmowy europejskich przywódców dotyczyły także m.in. kwestii sabotażu Nord Stream 1 i 2. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej