RAPORT

Pogarda

Jarosław Kaczyński: Cała polityka niemiecka była nastawiona na Rosję [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

– Cała polityka niemiecka była nastawiona na współpracę z Rosją – powiedział Jarosław Kaczyński w Polskim Radiu 24. Jak dodał Niemcy „wciąż mają nadzieję, że do tej polityki wiązania z Rosją uda im się jakoś wrócić”. Prezes PiS skomentował także ostatnie zwycięstwa partii prawicowych w niektórych państwach UE. W jego ocenie potencjalna zmiana w układzie sił byłaby korzystna dla Europy i w dalszej perspektywie dla Niemiec. – Jeżeli Niemcy zrozumieją, że dążenie do światowego znaczenia, o czym mówił kanclerz Scholz, przekracza ich możliwości, to będzie dobre dla nich, dla ich sąsiadów, dla nas wszystkich i całej światowej demokracji – powiedział.

Kaczyński: Niemcy chcieliby w Polsce władzę złożoną ze swoich popychli

Dla nas najpierw jest Polska, a dopiero później Europa – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie. Oceniła...

zobacz więcej

Zwycięstwo centroprawicy we Włoszech Kaczyński określił jako „bardzo ważny fakt”. Prezes PiS zaznaczył, że „sytuacja zmienia się także w innych państwach”. – Szaleństwo, które opanowało Europę, po części ideologiczne, a po części związane z dążeniami do dominacji (...) zaczyna się cofać, wreszcie się oczy zaczynają otwierać i miejmy nadzieję, że ten proces pewnego dnia przyniesie już bardzo daleko idącą zmianę, co będzie korzystne dla Europy, dla Polski, a na dłuższą metę korzystne dla Niemiec – ocenił. – Jeżeli Niemcy zrozumieją, że dążenie do światowego znaczenia, o czym mówił kanclerz Scholz, przekracza ich możliwości, to będzie dobre dla nich, dla ich sąsiadów, dla nas wszystkich i całej światowej demokracji – dodał. 


Kaczyński pytany był również o postawę szefowej KE Ursuli von der Leyen w sprawie wypłaty środków z KPO oraz ewentualnej zmiany na stanowisku przewodniczącej KE. – Jej grożą taką wymianą, jeżeli zmieniłaby decyzje odnoszące się do Polski– powiedział, dodając, że są to „decyzje, skądinąd całkowicie bezprawne”.


W opinii prezesa PiS taka zmiana jest możliwa, ale byłaby to „zmiana na gorsze”. – Ja liczę na 2024 rok, że wskutek wyborów w Parlamencie Europejskim będzie nowa sytuacja, choć może nie tak daleka, jakbyśmy sobie życzyli – powiedział. Ocenił, że „w tej chwili dominacja skrajnej, oderwanej od rzeczywistości lewicy jest bardzo silna”. Prezes PiS wyraził nadzieję, że wybory do PE w 2024 roku będą „szansą na zmianę kursu UE i powróci ona do tego, co było podstawą jej powołania”. Wyjaśnił, że ma na myśli „to, co poprzedzało UE, jak EWG czy Wspólnoty Europejskie”.

Prezes PiS o reparacjach: Pierwsza odpowiedź na notę to próba budowy barykady

Pierwsza odpowiedź niemiecka na notę ws. reparacji wojennych to próba zbudowania takiej barykady, teraz przyjdzie nam tę barykadę forsować –...

zobacz więcej

Niemiecka współpraca z Rosją


Odnosząc się do postawy Niemiec wobec agresji Rosji Kaczyński ocenił, że w Niemczech „przez dziesięciolecia polityka cała polityka była nastawiona na współpracę z Rosją”, a dziś wciąż jest tam „nadzieja, że może jednak uda się do polityki wiązania się z Rosją wrócić”. Taką postawę nazwał „syndromem bezwładu intelektualnego elit niemieckich”. 


– Elity niemieckie nie potrafiły się przeciwstawić Hitlerowi, a potem, gdy Hitler doprowadził ich do wojny (...), nie potrafili wyeliminować Hitlera(...)– mówił Kaczyński. Jak przekonywał, „pewne cechy pozostają”, a Niemcy „nie potrafią szybko weryfikować swoich poglądów, przyzwyczajeń, paradygmatów, które tkwią w ich umysłach”. – Pani Baerbock (Annalena - minister spraw zagranicznych RFN - przyp. red.), chociaż nowa, z Zielonych i antysystemowa, najwyraźniej się niespecjalnie różni– ocenił. 


– Żałuję, bo lepiej, żeby tam pojawili się politycy, którzy potrafią wyciągnąć wnioski i z historii – dążenia do dominacji zawsze dla Niemców kończyły się fatalnie, i z tego, co jest obecnie – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej