RAPORT

Pogarda

Prezes PiS o reparacjach: Pierwsza odpowiedź na notę to próba budowy barykady

Najnowsze

Popularne

Pierwsza odpowiedź niemiecka na notę ws. reparacji wojennych to próba zbudowania barykady, teraz przyjdzie nam tę barykadę forsować – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do wypowiedzi szefowej dyplomacji Niemiec. Annalena Baerbock powiedziała, że kwestia reparacji jest zamknięta.

Niemieckie reparacje za I wojnę światową. Ostatnią ratę zapłacono w 2010 r.

Dopiero po upływie ponad 90 lat od zakończenia I wojny światowej Niemcy wypłaciły ostatnią ratę reparacji wojennych wyznaczonych na mocy...

zobacz więcej

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych w poniedziałek. We wtorek z wizytą do Warszawy przyjechała szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, która spotkała się z ministrem Rauem.


Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Annalena Baerbock oświadczyła, że kwestia reparacji wojennych z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą.


Czytaj także: Cały świat pisze o polskiej nocie. Temat budzi ogromne zainteresowanie [WIDEO]Prezes PiS zapytany o notę i wypowiedzi szefowej MSZ Niemiec powiedział w rozmowie na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia i Polskiego Radia 24, że „będziemy tę sprawę stawiać – zarówno w Niemczech, jak i w skali międzynarodowej, można powiedzieć światowej, bo ta odpowiedź jest – łagodnie mówiąc – niezadowalająca i całkowicie pozbawiona podstaw”.

Dziadek w ORMO, ojciec w PO, a syn zakłócił spotkanie z Kaczyńskim

Jest się czym pochwalić – do takiego wniosku doszedł Maksym Arłukowicz, opisując na Twitterze swoje zachowanie. Syn znanego polityka PO ogłosił, że...

zobacz więcej

– Niemcy wypłaciły przeszło 70 państwom różne odszkodowania. Chodzi przede wszystkim o II wojnę światową, ale czasem chodzi nawet o wydarzenia sprzed I wojny światowej. Namibia jest takim dobrym przykładem, natomiast odmawiają tego Polsce odwołując się do wydarzeń, które nie miały żadnego znaczenia prawnego i nawet z punktu widzenia ówczesnego, PRL-owskiego prawa były wyłącznie medialne, tzn. bez skutków prawnych – mówił Kaczyński. – To jest odpowiedź całkowicie niemerytoryczna i charakterystyczne, że – jeżeli dobrze zrozumiałem to, co powiedziała pani Baerbock – to dotyczy całej noty, która przecież obejmowała wiele punktów – dodał.


Jak ocenił, „pierwsza odpowiedź niemiecka, to jest próba zbudowania barykady; teraz przyjdzie nam tę barykadę forsować”. – Od początku mówię, że to nie będzie łatwe i będzie prawdopodobnie jakiś czas trwało, ale sforsujemy – stwierdził prezes PiS.


Pytany, czy w Niemczech zostanie usłyszane to, co we wtorek powiedział szef polskiej dyplomacji, że sprawca zbrodni nie może decydować o zakresie swojej odpowiedzialności oraz czasie i sposobie zadośćuczynienia ofiarom. – Jak widać w tej chwili Niemcy uważają, że może – odpowiedział. – Sądzę, że po jakimś czasie dostrzegą skutki, negatywne dla siebie bardzo skutki, tego rodzaju postawy i zmienią zdanie – dodał.


Czytaj także: „Sprawca zbrodni nie może decydować o zakresie swojej odpowiedzialności” [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej