RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Tarczyński: Złożę wniosek o odwołanie Sikorskiego z funkcji szefa delegacji UE – USA

Radosław Sikorski (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Radosław Sikorski (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Będę wnioskował na posiedzeniu PE w Strasburgu o odwołanie Radosława Sikorskiego z funkcji przewodniczącego delegacji Unia Europejska – Stany Zjednoczone – zapowiedział we wtorek europoseł PiS Dominik Tarczyński. Według niego głośny wpis byłego szefa MSZ był szkodliwy i niebezpieczny.

Wiceszef MSWiA: Zachowanie Sikorskiego to jawna prowokacja

Traktuję zachowanie Radosława Sikorskiego jako jawną prowokację. Jego wpis wszedł już do oficjalnej propagandy rosyjskiej – powiedział wiceminister...

zobacz więcej

Tarczyński pytany był we wtorek w TVP info o to, jakim echem w Parlamencie Europejskim odbił się tweet, w którym Radosław Sikorski sugerował, że za uszkodzeniem nitek Nord Stream 1 i Nord Stream 2 stoją Stany Zjednoczone. – Jeżeli chodzi o EPP (Europejska Partia Ludowa), to wszyscy udają, że tematu nie ma. Temat jest. Będę wnioskował na tym posiedzeniu, tutaj w Strasburgu, o odwołanie Radosława Sikorskiego z funkcji przewodniczącego delegacji Unia Europejska - Stany Zjednoczone – poinformował Tarczyński.


Jak przekonywał, to, co zrobił Sikorski, „jest szkodliwe, niebezpieczne, nie tylko w relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, ale także, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo NATO”.


– Będzie to niestety używane jako argument propagandy rosyjskiej. A nie daj Bóg Baltic Pipe będzie zaatakowany przez Rosję, także będzie to usprawiedliwiane rzekomym atakiem Stanów Zjednoczonych na Nord Stream 2. Bardzo szkodliwe, niebezpieczne. Pytanie – dlaczego to napisał, jakie miał motywacje i co chciał osiągnąć – pytał europoseł.


Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w zeszłym tygodniu zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu. Poruszenie wywołało wystąpienie rosyjskiego dyplomaty, który podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis o Nord Stream.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Co prezydent Kaczyński powiedział Sikorskiemu? Joanna Lichocka: Byłam świadkiem

Posłanka Joanna Lichocka z PiS odniosła się do skandalicznego wpisu Radosława Sikorskiego, w którym sugerował, że USA stoją za sabotażem...

zobacz więcej

W zeszłym tygodniu w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i do wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozje.


Komentując te zdarzenia na Twitterze były szef MSZ, europoseł PO Radosław Sikorski napisał: „Thank you, USA”. W kolejnych wpisach wyjaśnił, że „uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina”. „Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał”; „To jest z Ukrainą i Polską – Dobra robota” – podkreślił. Dodał też, że Ukraina i kraje bałtyckie od 20 lat sprzeciwiały się budowie gazociągów Nord Stream.


Sikorski w kolejnym wpisie wyjaśnił również, że cieszy go, iż „Nord Stream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w 3/4 sparaliżowany”. „To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców” – napisał. „Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu” – zastrzegł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej