RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Były szef Sztabu Generalnego zamordowany

Nie żyje były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – Henryk Szumski. Zmarł ugodzony nożem przez swojego 38-letniego syna – potwierdza policja. Sprawca został zatrzymany. We wtorek przed południem trafił do szpitala na obserwację psychiatryczną. Prokuratura postawiła mu już zarzut zabójstwa ojca.

Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci generała uzyskała zgodę lekarzy na przesłuchanie Krzysztofa S. W przeszłości leczył się on psychiatrycznie.

W tej chwili trwa jeszcze jego przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa. Następnie skierujemy do sądu wniosek o jego aresztowanie – powiedział prok. Piotr Romaniuk.

Krzysztof S. może zostać umieszczony w areszcie śledczym, bądź w szpitalu psychiatrycznym. Za zabójstwo grozi mu kara nawet dożywotniego więzienia.

Ciało generała Szumskiego znaleziono w jego domu w Komorowie, pod Warszawą – podało RMF FM. Rzecznik stołecznej policji, młodszy insp. Maciej Karczyński, powiedział, że ok. godz. 20 w poniedziałek, w jednym z podwarszawskich domów policja zatrzymała 38-letniego Krzysztofa S. – Z informacji funkcjonariuszy wynika, że wszedł on do domu ojca i ugodził go nożem – poinformował.

W tym czasie w mieszkaniu znajdowała się m.in. żona generała. – Mimo podjętej reanimacji mężczyzna zmarł – mówi Karczyński.

-Tam nie doszło nawet do kłótni czy wymiany zdań - powiedział z kolei prokurator rejonowy w Pruszkowie Piotr Romaniuk.

Urodzony w 1941 r. gen. Henryk Szumski był szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego od marca 1997 do września 2000 r. Jego nominacja, otrzymana od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, wzbudziła sprzeciw niektórych dawnych działaczy Solidarności. Byli opozycjoniści przypominali, że Szumski w stopniu pułkownika w 1981 r. dowodził oddziałami pacyfikującymi strajkującą stocznię w Szczecinie.

Był pierwszym szefem SG WP powołanym na stanowisko zgodnie z zasadą kadencyjności, utworzył m.in. Dowództwo Wojsk Lądowych. W latach 2000-2005 był członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej