RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dziennikarz radiowy zginął w zamachu. Krytykował byłego prezydenta

 Percival Mabasa (fot. FB)
Percival Mabasa (fot. FB)

Najnowsze

Popularne

Filipiński dziennikarz radiowy Percival Mabasa został śmiertelnie postrzelony w stolicy kraju Manili podczas jazdy samochodem – poinformowała lokalna policja. Organizacje ochrony praw obywatelskich i aktywiści uznali zabójstwo Mabasy za cios wymierzony w wolność prasy.

Dziennikarz Interii zwolniony rok przed wejściem w okres ochronny przed emeryturą

Dziennikarz sportowy Dariusz Wołowski został zwolniony z portalu Interia – podaje serwis press.pl, według którego Wołowski za rok wszedłby w okres...

zobacz więcej

63-letniego dziennikarza zaatakowało w poniedziałek dwóch napastników, gdy zbliżał się do bramy osiedla w stołecznym regionie Las Pinas. W zeszłym miesiącu w środkowych Filipinach inny dziennikarz radiowy, Rey Blanco, został zasztyletowany. 

 

„To, że do zdarzenia doszło na obszarze miejskim Manili, wskazuje na wielką zuchwałość sprawców i na to, że władze nie potrafią chronić dziennikarzy, ale i zwykłych obywateli, przed krzywdą” – przekazano w oświadczeniu krajowego związku filipińskich dziennikarzy NUJP. 


Mabasa, znany szerzej pod pseudonimem Percy Lapid, prowadził kanał na YouTube, który ma 217 tys. subskrybentów. Dziennikarz był krytyczny wobec działań poprzedniego prezydenta Filipin Rodriga Duterte i części polityków w administracji urzędującego prezydenta Ferdinanda Marcosa Juniora, syna dawnego filipińskiego dyktatora.

Wpadł trzeci Polak podejrzewany o udział w zabójstwie holenderskiego dziennikarza

W Polsce aresztowano 30-letniego mężczyznę podejrzewanego o udział w zabójstwie holenderskiego dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa w czerwcu...

zobacz więcej

„Nie odrzucamy możliwości, że napaść mogła być związana z pracą ofiary w mediach” – przekazał w oświadczeniu szef lokalnej policji Jaime Santos. 

 

Według organizacji pozarządowej Reporters Without Borders (RSF) co najmniej 187 pracowników mediów zostało zamordowanych na Filipinach w ciągu ostatnich 35 lat. W samym 2009 r. w masakrze dokonanej w prowincji Maguindanao na południu kraju zginęło 32 reporterów. Rząd Filipin powołał w 2016 r. grupę zadaniową ds. bezpieczeństwa mediów, jednak ten międzyresortowy organ okazał się niezdolny do powstrzymania błędnego koła przemocy wobec dziennikarzy – oceniło RSF.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej