Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta – oświadczyła na konferencji prasowej w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podkreślał, że nasze społeczeństwo ciąż odczuwa traumę wskutek niemieckiej napaści w 1939 r. – To ogranicza i hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji polsko-niemieckich; czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem – zaznaczył dyplomata.
Kwestia odszkodowań za straty poniesione w czasie II wojny światowej została oficjalnie podniesiona w stosunkach polsko-niemieckich. W poniedziałek...
zobacz więcej
Jeszcze przed spotkaniem w komentarzach niemieckiej prasy przeważała opinia, że będzie to „niełatwe spotkanie” dla Annaleny Baerbock. Polska obstaje przy reparacjach w wysokości ponad 6 bln zł, a w poniedziałek notę dyplomatyczną w tej sprawie podpisał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Szef polskiej dyplomacji na wtorkowej konferencji prasowej zwracał uwagę, że jest to trzecie spotkanie bilateralne z Baerbock w tym roku, co – jak ocenił – wskazuje na intensywność komunikacji politycznej. Rau dodał, że ze względu na „dramatycznie odmienne doświadczenia z tradycją i polityką imperialną Polska i Niemcy mają szansę wspólnie stworzyć modelowy przykład przezwyciężenia traum powstałych wskutek imperialnej polityki, terytorialnych i materialnych grabieży, prób kolonizacji i eksterminacji całych narodów”.
– Społeczeństwo polskie wciąż taką traumę odczuwa wskutek niemieckiej napaści zbrojnej na Polskę w 1939 r., niemieckiej okupacji oraz ich negatywnych konsekwencji dla kapitału społecznego, potencjału gospodarczego i dziedzictwa narodowego. To ogranicza i hamuje możliwości dalszego rozwoju i pogłębiania relacji polsko-niemieckich. Czas najwyższy zmierzyć się z tym problemem – powiedział szef MSZ.
Z tego względu – dodał minister – polski rząd wystąpił w poniedziałek do rządu Republiki Federalnej Niemiec z „wnioskiem o rozwiązanie tego problemu oraz sprawiedliwego, całościowego, materialnego i prawnego uregulowania kwestii krzywd i strat, jakie ponieśli obywatele polscy i państwo polskie w wyniku II wojny światowej”.
– Bardzo liczymy na dobrą współpracę w tym zakresie z rządem Republiki Federalnej Niemiec. Współpracę, która powinna stworzyć modelowy przykład przezwyciężania następstw nielegalnego użycia przemocy w stosunkach międzynarodowych – zaznaczył. – Myślę, że (...) jednoznaczne i wspólne stanowisko Polski i Niemiec w tej sprawie ma swoją wielką polityczną wymowę – powiedział Rau.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała we wtorek podczas wizyty w Warszawie, że kwestia reparacji za II wojnę światową dla Polski została zamknięta.
Dodała, że omówiła z nim osobiście notę dyplomatyczną do Niemiec i powtórzyła stanowisko niemieckiego rządu, że „sprawa jest załatwiona”.
Zobacz także: „To nie jest zwykły list”. Tarczyński o znaczeniu noty ws. niemieckich reparacji [WIDEO]