RAPORT

Pogarda

Cały świat pisze o polskiej nocie. Temat budzi ogromne zainteresowanie [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Wszystkie największe agencje prasowe przyglądają się sprawie polsko-niemieckich rozmów ws. reparacji za zniszczenia, jakich Niemcy dokonali w czasie II wojny światowej. Amerykańskie media podkreślają, że szef MSZ Zbigniew Rau podpisał notę w tej sprawie dzień przed wizytą swojej odpowiedniczki z Berlina. Kulisy negocjacji ws. 6 bln zł opisują m.in. redakcje we Francji, Hiszpanii i Izraelu, ale także Indiach, Azerbejdżanie oraz Hongkongu.

Niemieckie reparacje za I wojnę światową. Ostatnią ratę zapłacono w 2010 r.

Dopiero po upływie ponad 90 lat od zakończenia I wojny światowej Niemcy wypłaciły ostatnią ratę reparacji wojennych wyznaczonych na mocy...

zobacz więcej

„Nota dyplomatyczna w sprawie reparacji wojennych została podpisana przez ministra spraw zagranicznych Polski. Zostanie przekazana Niemcom” – pisze Agencja Reutera.


Powołując się na ich depeszę US News przypomina, że podczas wojny wywołanej przez Niemcy zginęło około 6 mln Polaków, w tym 3 mln polskich Żydów. „Warszawa została zrównana z ziemią” – podkreślono.


Zobacz także: Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. niemieckich reparacji wojennych [WIDEO]

 

Katarska Al Jazeera pisze, że „Polska domaga się od Niemiec prawie 1,3 bln dolarów”. Co więcej, przypomina telewizyjną debatę, której gościem był dziennikarz TVP Michał Rachoń.  Chodzi o program „Inside Story”, w którym dyskutowano na temat polskich roszczeń reparacyjnych. 


Profesor z Niemiec przekonywał wówczas, że Francja otrzymała odszkodowania, gdyż w przeciwieństwie do Polski nie kreowała się na ofiarę działań niemiecko-rosyjskich. Politolog z Wielkiej Brytanii dodawał z kolei, że nasz kraj przypomina o II wojnie światowej, gdyż jest w sporze z Niemcami na arenie europejskiej.


Dziennikarz TVP zaznaczał w odpowiedzi, że decyzje o stworzeniu raportu polski Sejm podjął w 2004 r., gdy u władzy była zupełnie inna partia, niż obecnie. Polak nie wytrzymał, gdy usłyszał, że Niemcy też byli ofiarami i „ginęli w polskich obozach koncentracyjnych”.


Zwracają uwagę na wizytę Baerbock


O nocie podpisanej przez szefa polskiego MSZ pisze m.in. turecka Anadolu Agency. Jak zaznacza, strona niemiecka utrzymuje obecnie, że reparacje się Polsce nie należą, gdyż Warszawa zrzekła się ich w 1953 roku (Czy Polska zrzekła się reparacji w 1953 r.? Zobacz pięć argumentów obalających tę teorię  TUTAJ).

Była działaczka PO: Sikorski powinien być wyrzucony, a Tusk udaje, że to alkotweet

Gdy Aleksandra Wasilewska mówiła kolegom z PO, że Małgorzata Kidawa-Błońska to zły kandydat na prezydenta, została wyrzucona z partii. Dziś ocenia,...

zobacz więcej

„W 1953 r. pod naciskiem Związku Radzieckiego socjalistyczni władcy Polski zrzekli się wszelkich roszczeń do reparacji wojennych. Moskwa chciała uwolnić Niemcy Wschodnie, innego sowieckiego satelitę, od wszelkich zobowiązań” – wskazuje z kolei Deutsche Welle.


Powołując się choćby na AP i DPA dodaje, jakie jest w tej sprawie stanowisko PiS. „Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że umowa jest nieważna, bo Warszawa nie była w stanie wynegocjować godziwego odszkodowania” – czytamy.


Zobacz także: Niemieckie media: Polska nie służy pokojowi


EuroNews pisze, że choć od wojny minęły lata, to dopiero początek polsko-niemieckich negocjacji w tej sprawie, a „Financial Times” opatrzyła swój materiał na ten temat przejmującym zdjęciem z II wojny światowej, gdy niemieccy okupanci prowadzili ulicami Warszawy polskie rodziny z małymi dziećmi i dodała, iż dokumenty ws. polskich żądań są już w drodze do Berlina.


Saudyjska Al Arabijja wskazuje, że Polska formalizuje swój wniosek o odszkodowania tuż przed wizytą szefowej niemieckiej dyplomacji.


Uwagę na ten fakt, jako bardzo istotny, zwraca również ABC News. Amerykańska sieć informacyjna zilustrowała swój materiał właśnie fotografią Annaleny Baerbock. Przypomniano jej słowa, że po 30 latach budowania dobrych relacji politycy w Warszawie i Berlinie muszą wziąć odpowiedzialność za utrzymanie wzajemnego zaufania.


– Obejmuje to pogodzenie się i przypomnienie niezmierzonego cierpienia, jakie Niemcy sprowadziły na naród polski – cytują słowa Niemki.


Wizyta w Warszawie nie tylko ws. reparacji


Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał, że reparacje wojenne są jednym z wiodących tematów dzisiejszego spotkania szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock z szefem MSZ Zbigniewem Rauem w Warszawie. 

Wielki koncert Putina i wielka ściema. Ujawnili, jak próbowano oszukać świat [WIDEO]

Po tym, jak Władimir Putin ogłosił aneksję kolejnych terenów Ukrainy do Rosji, w centrum Moskwy zorganizowano wielki koncert. Teraz wyszło na jaw,...

zobacz więcej

Wczoraj Polska przekazała do Niemiec notę dyplomatyczną w sprawie reparacji za krzywdy wyrządzone podczas II wojny światowej.


W TVP Info Szymon Szynkowski vel Sęk wyraził nadzieję na otwartą rozmowę w tej sprawie z niemiecką szefową dyplomacji i zmianę podejścia strony niemieckiej.


Zobacz także: Rosja anektowała obwody Ukrainy. Duda i MSZ: Potępiamy i nie uznajemy

 

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina poinformował, że główny temat rozmów to jednak bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym pseudoreferenda przeprowadzone przez Rosję na okupowanych terenach Ukrainy. Ministrowie rozmawiali także o konsekwencjach dalszej eskalacji wojny za wschodnią granicą Polski i Unii Europejskiej oraz o dalszym wsparciu Kijowa.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej