RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wzrost liczby ofiar po zamieszkach na stadionie. „Ciała przekazano rodzinom”

Do zamieszek doszło podczas meczu ligi indonezyjskiej (fot. PAP/EPA/MAST IRHAM)
Do zamieszek doszło podczas meczu ligi indonezyjskiej (fot. PAP/EPA/MAST IRHAM)

Najnowsze

Popularne

Do 131 osób wzrosła liczba osób, które zginęły w efekcie zamieszek na stadionie piłkarskim w mieście Malang w Indonezji – wynika z oficjalnego raportu lokalnych władz. Do tej pory oficjalny komunikat mówił o 125 ofiarach, ale według najnowszych danych było ich o sześć więcej.

Tragedia na stadionie. Rośnie liczba ofiar [WIDEO]

Po dokładnym sprawdzeniu doniesień z 10 szpitali zweryfikowano liczbę ofiar zamieszek, które wybuchły po sobotnim meczu piłkarskim; zginęło 125...

zobacz więcej

– Informacje o ich śmierci i ciała zostały już przekazane rodzinom – poinformował szef lokalnych służb medycznych Wiyanto Wijoyo.


Jednocześnie szef policji w prowincji Jawa Wschodnia, gdzie doszło w sobotę do tragedii, przeprosił obywateli za wszelkie błędy w pracy podległych mu służb.


Szef policji przeprasza „za wszelkie niedociągnięcia”


– Jako regionalny szef policji jestem wstrząśnięty i głęboko zasmucony sobotnimi wydarzeniami, a jednocześnie przepraszam za wszelkie niedociągnięcia w działaniach służb bezpieczeństwa – powiedział Nico Afinta na konferencji prasowej w Malang.


Do tragedii doszło po porażce miejscowego klubu Arema FC z Persebaya Surabaya 2:3. Tysiące rozwścieczonych kibiców Arema FC wbiegły na murawę, a policja użyła wobec nich gazu łzawiącego, co doprowadziło do wybuchu paniki. Wiele osób zostało zadeptanych na śmierć lub udusiło się, gdy tłum kibiców próbował wydostać się ze stadionu.

Ukraina chce zorganizować piłkarskie MŚ 2030 z Hiszpanią i Portugalią

Angielska gazeta „The Times” poinformowała, że Ukraina dołączy do wspólnej kandydatury Hiszpanii i Portugalii w staraniach o prawo organizacji...

zobacz więcej

W Indonezji powołano już niezależny zespół do zbadania tej sprawy, ponieważ krajowa komisja praw człowieka kwestionowała użycie przez policję gazu łzawiącego.


Odszkodowanie dla rodzin ofiar


Władze kraju przyznały odszkodowanie najbliższym ofiar sobotnich zamieszek. Rodziny każdej ze zmarłych osób otrzymają 50 milionów rupii indonezyjskich (ok. 3270 dolarów). Biuro prezydenta Indonezji Joko Widodo ma wypłacić środki w ciągu kilku najbliższych dni. Ponadto, jak dodano, ranni w wyniku zamieszek na stadionie będą leczeni za darmo.


Papież Franciszek powiedział, że modlił się za tych, którzy stracili życie i za rannych w wyniku tragedii.


FIFA, która nazwała ją „mrocznym dniem dla wszystkich zaangażowanych w piłkę nożną i niepojętą tragedią”, poprosiła indonezyjskie władze piłkarskie o raport w sprawie tego wydarzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej