RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Warsaw Security Forum. „24 lutego stał się dla nas wszystkich przypomnieniem”

Najnowsze

Popularne

Dzień 24 lutego stał się dla nas wszystkich przypomnieniem, że koszmary pełnoskalowej wojny w Europie nie należą wyłącznie do przeszłości; agresja na Ukrainę udowodniła moskiewskie ambicje imperialne – mówił minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak. Polityk otworzył panel ekspercki poświęcony obronności.

Zełenski kontra Musk na Twitterze. Kontrowersyjny pomysł miliardera

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i jego doradca Mychajło Podolak starli się na Twitterze z Elonem Muskiem, gdy amerykański miliarder...

zobacz więcej

We wtorek rozpoczęła się dwudniowa konferencja Warsaw Security Forum, organizowana przez Fundację Kazimierza Pułaskiego od 2014 r. doroczna impreza skupiająca polityków i ekspertów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa. 

  

Wzmocnić wspólne bezpieczeństwo 

 

Szef MON – otwierając konferencję – zwracał uwagę, że ostatnie miesiące w sposób zasadniczy zmieniły europejskie bezpieczeństwo. – 24 lutego stał się dla nas wszystkich przypomnieniem, że koszmary pełnoskalowej wojny w Europie nie należą wyłącznie do przeszłości. Nie ma żadnych wątpliwości, że prowadzi to do wielu pytań dotyczących tego, jak wzmocnić nasze wspólne bezpieczeństwo – mówił Błaszczak. 

  

Wyraził nadzieję, że efekty warszawskiej konferencji będą stanowiły dobrą podstawę do tego, żeby w sposób skuteczny móc stawić czoła agresji rosyjskiej. 

 

– W wyniku brutalnej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie mamy do czynienia z kryzysem bezpieczeństwa. Mieliśmy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy w sytuacji pełnoskalowego konfliktu zbrojnego w Europie. Agresja Rosji udowodniła moskiewskie ambicje imperialne, które całkowicie nie szanują europejskiej architektury bezpieczeństwa. Podobnie, jak nie ma żadnego znaczenia świat oparty na zasadach – mówił. 

Szef MON zwracał również uwagę, że ramię w ramię z Rosją stoi reżim białoruski i wspiera agresję na Ukrainę. Dlatego – jak mówił – na Białoruś powinna być wywierana taka sama presja jak na Rosję. 

Rosjanie uciekają i zalewają Gruzję. Ceny mieszkań 80 proc. w górę [WIDEO]

Gruzini mają powody do zmartwień. Doskonale pamiętają rok 2008, gdy Rosjanie uderzyli w ich kraj, bo wciąż 20 procent gruzińskiego terytorium jest...

zobacz więcej

Błaszczak podkreślił, że żadne państwo nie jest w stanie samodzielnie stawiać czoła całemu spektrum zagrożeń oraz wyzwań. Jak wskazał, dlatego cała społeczność euroatlantycka może przeciwstawić się rosyjskim staraniom, które mają na celu zburzenie panującego ładu. 

 

Polska uzbrojona w system Patriot 

 

Wcześniej we wtorek przekazał, że w Toruniu rozpoczął się proces sprawdzenia i integracji elementów polskiego systemu Patriot. „To kolejny milowy krok w budowie naziemnej obrony przestrzeni powietrznej naszego kraju” – dodał. 

 

Baterie Patriot mają stworzyć w Polsce system obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Dwie baterie zakupione w pierwszej z dwóch planowanych faz programu będą wyposażone w radary sektorowe, o polu obserwacji ok. 120 stopni. Kolejne mają być zintegrowane z nowym radarem 360 stopni. W maju MON wystąpiło do USA z zapytaniem o ofertę sześciu kolejnych baterii. 

Zobacz także: Wielki koncert Putina i wielka ściema. Ujawnili, jak próbowano oszukać świat [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej