RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Odwieczne pytanie grzybiarzy: wyrywać czy wycinać? Odpowiadają leśnicy z Baligrodu [WIDEO]

Jak należy zbierać grzyby? (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Jak należy zbierać grzyby? (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sezon grzybowy w pełni. W całej Polsce lasy zapełniły się miłośnikami poszukiwań. Jest jednak kwestia, która dzieli Polaków „nawet przy wigilijnych stołach” – twierdzą leśnicy z Nadleśnictwa Baligród. Chodzi o podstawowe w przypadku grzybobrań pytanie: grzyby wyrywać czy wycinać? W specjalnym nagraniu odpowiadają na nie eksperci.

Pogodowy rollercoaster. Prognoza na początek października

Do wtorku włącznie pogodę w Polsce kształtował będzie układ niskiego ciśnienia znad Białorusi i Rosji sprowadzający do kraju wilgotne i chłodne...

zobacz więcej

Obfite opady deszczu, które w ostatnich dniach przeszły nad większością terytorium naszego kraju, sprzyjają udanemu grzybobraniu. Październik to szczyt sezonu, a w tym roku nie ma na co narzekać.  

 

Zobacz także: Prawdziwek gigant ważący blisko 2,5 kg 

 

Jednym z dylematów grzybiarzy jest często pytanie: grzyby należy wycinać nożykiem czy wyrywać, a może „wykręcać”? Nadleśnictwo Baligród opublikowało filmik, który powinien rozwiać wszystkie wątpliwości. 

 

Jak tłumaczą eksperci, grzybom... jest wszystko jedno.  

 

– Owocnik jak dojrzeje, to i tak obumiera. Nie ma to znaczenia, czy tego grzyba wytniemy czy wyrwiemy. Ważne jest, aby nie zbierać grzybów robaczywych, tylko go zostawić. Zbieramy grzyby tylko te, które jesteśmy pewni, że są zdrowe – podkreślają leśnicy z Baligrodu. Zobacz także: Mafia rumuńskich grzybiarzy obległa Podkarpacie. Boją się nawet leśnicy 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej