RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Królowa Małgorzata wywołała rodzinny skandal. Odebrała wnukom książęce tytuły

Królowa Danii Małgorzata II (fot. Rune Hellestad/Getty Images)
Królowa Danii Małgorzata II (fot. Rune Hellestad/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Królowa Danii Małgorzata II kilka dni temu ogłosiła, że zamierza odebrać tytuły królewskie czworgu swoich wnucząt. Teraz za to przeprosiła i przyznała, że nie przewidziała gwałtownej reakcji części swojej rodziny. Jednocześnie nie wycofała się z postanowienia – podaje serwis BBC.

Kobieta, która wyglądała jak bliźniaczka Elżbiety II, przestała na tym zarabiać

89-letnia Mary Reynolds, która od 1988 r. zarabia na wyjątkowym podobieństwie do zmarłej królowej, oświadczyła, że po śmierci Elżbiety II z...

zobacz więcej

O decyzji poinformowano w zeszłym tygodniu i ma ona wejść w życie od przyszłego roku. Tytułów królewskich zostaną pozbawione dzieci księcia Joachima, młodszego syna królowej. 23-letni książę Mikołaj, 20-letni książę Feliks, 13-letni książę Henryk i 10-letnia księżniczka Atena pozostaną jedynie hrabiami i hrabianką Monpezat. 

 

Uzasadniając to postanowienie Małgorzata II powiedziała, że chce, by monarchia „szła z duchem czasu”, a w wydanym oświadczeniu podkreślono, że decyzja monarchini ma umożliwić czworgu jej wnucząt „decydowanie o własnym życiu w znacznie większym stopniu”. 

 

„Nie doceniła” reakcji członków swojej rodziny


W osobnym oświadczeniu kilka dni później królowa przeprosiła jednak za to, że – jak to ujęła – „nie doceniła” reakcji członków swojej rodziny. Książę Joachim powiedział gazecie „Ekstra Bladet”, że jego dzieci znalazły się w sytuacji, której nie rozumieją. Książę i jego żona księżna Maria poinformowali również, że monarchini nie rozmawiała z nimi od czasu ogłoszenia decyzji.

 

Najstarszy syn Małgorzaty II, książę koronny Fryderyk, jest pierwszy w kolejce do tronu. Jego czworo dzieci zachowa swoje tytuły.


Żona księcia Fryderyka, księżna Maria, poparła decyzję królowej, mówiąc, że „zmiana może być trudna i może naprawdę zaboleć, ale to nie oznacza, że nie jest właściwa”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej