RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Putin znalazł winnych. „To oni odpowiadają za rosyjskie niepowodzenia”

Władimir Putin za niepowodzenie na froncie obwinia wojskowych (fot. PAP/EPA/MAKSIM BLINOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)
Władimir Putin za niepowodzenie na froncie obwinia wojskowych (fot. PAP/EPA/MAKSIM BLINOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że Kreml może w dalszym ciągu starać się odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia armii na wschodzie Ukrainy, dokonując rotacji na stanowiskach dowódców wojskowych.

W Rosji fala krytyki dowództwa wojskowego po utracie Łymanu

Odbicie przez wojska ukraińskie Łymanu wywołało w Rosji falę krytyki pod adresem resortu obrony i dowódców odpowiedzialnych za rosyjskie...

zobacz więcej

W ten sposób amerykański ośrodek interpretuje zmianę na stanowisku dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego. Generała pułkownika Aleksandra Żurawlowa zastąpił generał porucznik Roman Bierdnikow.


ISW przypomina w analizie, że jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego „operowały na północnym wschodzie obwodu charkowskiego przez ostatnich kilka miesięcy, jednak bez wyraźnego dowództwa”. 


„(Władimir) Putin może próbować przekierować rosnący gniew z powodu strat rosyjskich w obwodzie charkowskim i Łymanie (mieście zdobytym niedawno przez armię ukraińską, w obwodzie donieckim), mianując nową osobę właśnie w Zachodnim Okręgu Wojskowym” – przypuszczają analitycy.


ISW: Widoczne postępy ukraińskiej armii


Amerykański ośrodek ocenia, że armia ukraińska w dniach 2–3 października poczyniła postępy. „Oddziały ukraińskie nadal konsolidowały zdobycze naokoło Łymanu i prawdopodobnie poczyniły postępy w kierunku granicy z obwodem ługańskim” – pisze ISW.


Jak wskazuje, źródła rosyjskie z niepokojem omawiają postępy Ukraińców na wschód od Łymanu i sugerują, że oddziały ukraińskie prawdopodobnie zaatakują miasto Kreminna, będące pod kontrolą rosyjską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej