RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Korea Północna znów prowokuje. Pocisk miał przelecieć nad Japonią

Reżim Kim Dzong Un przeprowadził kolejne testy pocisków balistycznych (fot. PAP/EPA/Yonhap)
Reżim Kim Dzong Un przeprowadził kolejne testy pocisków balistycznych (fot. PAP/EPA/Yonhap)

Najnowsze

Popularne

To kolejna prowokacja komunistycznego reżimu Kim Dzong Una. Połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej (JCS) i japońska straż przybrzeżna zaalarmowali swoje rządy o wystrzeleniu przez Koreę Północną pocisku balistycznego skierowanego najprawdopodobniej w przestrzeń powietrzną Japonii.

Myśliwce Hornet i Gripen nad Finlandią. Ruszyły ćwiczenia „Ruska 22”

W rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeniach fińskich Sił Powietrznych eskadra z Karelii pozoruje atak na Finlandię myśliwcami Hornet, a w obronę...

zobacz więcej

Japoński rząd ostrzegł obywateli, aby schronili się, ponieważ pocisk miał przelatywać nad jej terytorium, zanim – jak przekazano – wpadł do Pacyfiku. Władze ograniczyły też ruch pociągów w zagrożonym obszarze.


Rząd poinformował, że nie użył żadnych środków obronnych w celu zniszczenia pocisku. Ostatni raz Korea Północna przeprowadziła testy swoich rakiet nad Japonią i Koreą Południową w 2017 roku.


Zagrożenie dla pokoju


– Seria działań Korei Północnej, w tym jej powtarzające się wystrzeliwanie rakiet balistycznych, zagraża pokojowi i bezpieczeństwu Japonii, regionu i społeczności międzynarodowej oraz stanowi poważne wyzwanie dla całej społeczności międzynarodowej, w tym Japonii – powiedział Hirokazu Matsuno, rzecznik rządu Japonii.


Premier Fumio Kishida nazwał działania Korei Północnej „barbarzyńskimi” i zapowiedział, że rząd będzie nadal gromadził i analizował informacje dotyczące lotu pocisku.

Południowokoreański JCS podał, że był to pocisk balistyczny średniego zasięgu (IRBM) wystrzelony z północnokoreańskiej prowincji Jagang. Korea Północna wykorzystała tę prowincję do przeprowadzenia kilku ostatnich testów, w tym wielu pocisków, które według niej były „hipodźwiękowe”.

Indie i Chiny przeciw Rosji? Biden ma plan

Administracja Joe Bidena czyni usilne starania, aby namówić sympatyzujące z Rosją Indie i Chiny do zajęcia zdecydowanego stanowiska ws....

zobacz więcej

TV Asahi, powołując się na nienazwane źródło rządowe, powiedziała, że Korea Północna mogła wystrzelić międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który wpadł do morza około 3 tys. km od Japonii.


Wspólne manewry USA i Korei Płd.


Wtorkowy test pocisku balistycznego jest piątą rundą testów broni przeprowadzanych przez Koreę Północną w ciągu ostatnich 10 dni, co jest postrzegane jako wyraźna odpowiedź na wspólne ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Korea Północna postrzega je jako próbę inwazji.


Pociski wystrzelone w ciągu ostatnich czterech rund były krótkiego zasięgu i spadły do morza między Półwyspem Koreańskim a Japonią. Pociski te są w stanie trafić w cele w Korei Południowej.


„Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają niebezpieczną i lekkomyślną decyzję Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o wystrzeleniu nad Japonią pocisku balistycznego dalekiego zasięgu” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Adrienne Watson. Zarzuciła też władzom w Pjongjangu podejmowanie destabilizujących kroków i lekceważenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.


Watson poinformowała, że doradca amerykańskiego prezydenta Jake Sullivan rozmawiał z szefem Sekretariatu Bezpieczeństwa Narodowego Japonii Akibą Takeo i z dyrektorem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej, Kim Sung-hanem. „Podczas obu rozmów doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podkreślił niezachwiane zobowiązania Stanów Zjednoczonych do obrony Japonii i Republiki Korei” – głosi komunikat.


Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu dodała, że Stany Zjednoczone będą dążyć do ograniczenia Korei Północnej możliwości kontynuowania zakazanych programów rakiet balistycznych i broni masowego rażenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej