RAPORT

Pogarda

Nielegalna migracja. Wielka Brytania zakaże azylu

Wielka Brytania zmaga się z napływem nielegalnych migrantów (fot. Gareth Fuller/PA Images via Getty Images)
Wielka Brytania zmaga się z napływem nielegalnych migrantów (fot. Gareth Fuller/PA Images via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman ogłosi we wtorek projekt ustawy zakazującej ubiegania się o azyl dla migrantów, którzy przekraczają kanał La Manche – podał dziennik „The Times”.

Sankcje. Ten towar wypadł z listy na prośbę Belgii. „Dotyczy bogatych ludzi”

Wciąż trwają rozmowy nt. ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji; jesteśmy blisko porozumienia. Belgia nie zgodziła się na umieszczenie na liście...

zobacz więcej

Jak zapowiada dziennik, Suella w wystąpieniu na konferencji Partii Konserwatywnej przedstawi projekt ustawy o nielegalnej imigracji, który wykracza poza istniejące ustawodawstwo. Nowa regulacja prawna ma na celu wprowadzenie całkowitego zakazu ubiegania się o azyl dla każdego, kto nielegalnie przybywa do Wielkiej Brytanii, w tym przez kanał La Manche.


Już ponad 30 tys. nielegalnych imigrantów przedostało się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, zwykle w pontonach lub niewielkich łodziach, od początku tego roku – wynika z podanych przez rząd pod koniec września statystyk.


Bilans nielegalnych przepraw przekroczył ten z całego 2021 r., który do tej pory był zdecydowanie najwyższy w historii. Mimo obietnic brytyjskiego rządu, że ukróci tę sytuację, od kilku lat liczby nielegalnych imigrantów wzrastają w gwałtowny sposób. W 2018 r. przedostało się przez kanał La Manche 299 osób, w 2019 r. było to już 1843, w 2020 r, – 8466, w 2021 r. – aż 28 526 osób.

Brytyjski rząd wskazuje, że ten wzrost jest efektem działalności gangów przemytniczych. Podkreśla, że osoby korzystające z ich usług w zdecydowanej większości nie są uchodźcami, którzy faktycznie uciekają przed prześladowaniami, lecz migrantami ekonomicznymi szukającymi w Wielkiej Brytanii lepszego życia. Cena, jaką nielegalni imigranci płacą przemytnikom, to 3500-5000 funtów (19,1-27,3 tys. zł) od osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej