RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Mularczyk: Spodziewam się pozytywnego odzewu Niemiec na polską notę

Najnowsze

Popularne

Spodziewam się pozytywnego odzewu ze strony Niemiec; nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Niemcy chowaliby się pod płaszczykiem pozornych paragrafów przed słusznymi roszczeniami – powiedział Arkadiusz Mularczyk (PiS), pytany w poniedziałek w programie „Gość Wiadomości” o spodziewaną reakcję na notę dyplomatyczną ws. reparacji.

Premier o reparacjach od Niemiec: Krok w stronę uporządkowania naszej wspólnej przeszłości

Parafowanie noty dyplomatycznej ws. reparacji wojennych od Niemiec to kolejny ważny krok w stronę sprawiedliwości i uporządkowania naszej...

zobacz więcej

– Nasze roszczenia są uzasadnione – i moralnie, i prawnie, i politycznie. Niemcy nie mają żadnych argumentów, żeby nie płacić za popełnione w Polsce zbrodnie wojenne, ludobójstwo, jakiego się dopuszczali, rabunek i zniszczenia mienia – powiedział Mularczyk.


Jak dodał, nawiązując do podstaw wysuwanych roszczeń, „tych obszarów jest bardzo dużo, a Niemcy sprytnie przez lata unikali uregulowania tego problemu”.

 

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji, która zostanie przekazana dyplomacji niemieckiej. To kolejny krok polskiego rządu w kwestii uzyskania reparacji wojennych od Niemiec.

 

Wcześniej, 1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Oszacowano je na ponad 6 bln zł.

 

Czytaj także: „Niemcy nie mogą unikać debaty o reparacjach wobec Polski”


Mularczyk, który jest przewodniczącym rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego i kierował pracami nad przygotowaniem tego raportu, zaznaczył, że „dotychczas nigdy w historii żaden polski rząd nie wystosował oficjalnej noty dyplomatycznej” w tej sprawie.

– To historyczny dzień, ponieważ nasze prace zostały w pewien sposób sfinalizowane poprzez fakt, że została przygotowana w MSZ nota dyplomatyczna, która zawiera kilka punktów, z żądaniem zapłaty Polsce odszkodowań wynikających ze strat zadanych przez Niemcy podczas II wojny światowej, ale także odszkodowań dla państwa, dla obywateli, zwrotu zagrabionych dział sztuki, dóbr kultury, a także zasobów bankowych i uregulowania wielu kwestii nieuregulowanych od zakończenia wojny, chociażby kwestii funkcjonowania mniejszości polskiej w Niemczech – mówił Mularczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej