RAPORT

Pogarda

Rosyjskie jednostki w pobliżu polskiej platformy wiertniczej

Służby zapewniają, że nie odnotowano żadnego incydentu (fot. Lotos)
Służby zapewniają, że nie odnotowano żadnego incydentu (fot. Lotos)

Najnowsze

Popularne

„Dziennik Bałtycki” pisze, że w ubiegłym tygodniu na Bałtyku, w odległości kilkunastu mil morskich od jednej z polskich platform wiertniczych zarządzanych przez Lotos Petrobaltic SA należących do Grupy Orlen, operowały dwa rosyjskie żaglowce. Spółka zapewniła, że platformy są bezpieczne. Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku poinformował, że nie odnotował żadnego incydentu.

Nurkowie zdetonowali miny morskie i bomby lotnicze na dnie Bałtyku

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni we wtorek rozpoczną neutralizację min i bomb lotniczych wewnątrz i na podejściu do gdyńskiego...

zobacz więcej

 Autor artykułu zwrócił uwagę, że „wzmożona obecność [rosyjskich] żaglowców” – była odnotowana w tygodniu, w którym rozszczelnieniu uległy gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. Dziennikarz przypomniał, że widziane w pobliżu polskich platform żaglowce – STS Siedow i STS Mir – to okręty rosyjskiej marynarki wojennej – jednostki szkoleniowe dla przyszłych jej oficerów. Na ich pokładach łącznie może przebywać ponad 440 załogantów, w tym zawodowi żołnierze. 

 „Dziennik Bałtycki” wyjaśnił, że rosyjskie żaglowce STS Mir i STS Siedow odpłynęły do Kaliningradu i Bałtyjska.  


Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku zapewnił, że jego jednostki pływające w sposób ciągły patrolują Bałtyk. Patrole nad polskimi obszarami morskimi wykonują także statki powietrzne Straży Granicznej. Z kolei Mikołaj Szlagowski, kierownik działu komunikacji zewnętrznej PKN Orlen S.A. przekazał „Dziennikowi Bałtyckiemu”, że „rejon posadowienia platform zarządzanych przez Lotos Petrobaltic SA należącej do Grupy Orlen jest stale monitorowany przez służbę cywilną (VTS Zatoka) zarządzaną przez dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni oraz przez Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego z Ministerstwa Obrony Narodowej”. Ponadto – zgodnie z wymogami prawa – w rejonie każdej z platform stacjonuje statek dozoru, który w razie naruszenia stref bezpieczeństwa informuje odpowiednie służby. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej