RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Handel wpływami”. Akt oskarżenia wobec szefa sztabu Macrona

Emmanuel Macron i Alexis Kohler (fot. arch.PAP/Abaca)
Emmanuel Macron i Alexis Kohler (fot. arch.PAP/Abaca)

Najnowsze

Popularne

Szef sztabu prezydenta Francji Emmanuela Macrona – Alexis Kohler został oskarżony przez francuskiego prokuratora ds. przestępstw finansowych o konflikt interesów związany z jego domniemanymi powiązaniami z przewoźnikiem MSC – poinformowała w poniedziałek francuska prokuratura.

Skandalu w Pałacu Elizejskim ciąg dalszy. Prezydent zaprzecza, że eksochroniarz był jego kochankiem

Emmanuel Macron dalej zmaga się ze skandalem, który wybuch w jego otoczeniu w wyniku ujawnienia zachowania bliskiego współpracownika prezydenta...

zobacz więcej

Sekretarz generalny Pałacu Elizejskiego Alexis Kohler został 23 września oskarżony o nielegalne przyjmowanie korzyści finansowych. Prowadzone jest śledztwo w sprawie jego powiązań z armatorem MSC – przekazał prokurator krajowy ds. finansowych Jean-François Bohnert w komunikacie prasowym.

 

Szef sztabu Macrona został posądzony o „handel wpływami” i powiązania zawodowe z włosko-szwajcarskim armatorem, założonym i prowadzonym przez kuzynów jego matki. Kohler był wówczas członkiem rady nadzorczej i nie zgłaszał MSC tych powiązań rodzinnych.

 

„Ten akt oskarżenia pojawia się w kontekście dochodzenia sądowego wszczętego w następstwie powództwa w postępowaniu cywilnym wniesionego 30 stycznia 2020 r. przez stowarzyszenie Anticor przed starszym sędzią śledczym sądu w Paryżu” – podał portal France Info, powołując się na oświadczenie krajowej prokuratury finansowej.

 

Czytaj także: „Macron był tajnym sojusznikiem Ubera”

 

Mimo aktu oskarżenia Kohler pozostaje na swoim stanowisku w Pałacu Elizejskim. „Nie zastosowano wobec niego żadnego środka kontroli sądowej” – przekazała France Info prokuratura.

 

Prawnicy Kohlera stwierdzili w komunikacie prasowym, że „wykazano, że podejrzenia o korupcję, zaniechanie zadeklarowania zysków i handel wpływami ich klienta są bezpodstawne”.

 


France Info przypomina, że Stowarzyszenie Anticor złożyło 8 sierpnia 2018 r. skargę przeciwko Kohlerowi na „nielegalne pobieranie odsetek”.

 

Prokuratura wszczęła śledztwo wstępne, po czym zamknęła je w sierpniu 2019 r. bez dalszych działań wskazując, że analiza zebranych elementów „nie pozwoliła scharakteryzować pierwotnie podejrzewanych przestępstw”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej