RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Odkryto katownię w obwodzie charkowskim. Policja pokazała film

Rosyjska katownia w piwnicy na ukraińskiej wsi (fot. FB/Національна поліція України)
Rosyjska katownia w piwnicy na ukraińskiej wsi (fot. FB/Національна поліція України)

Najnowsze

Popularne

W jednej z wyzwolonych wsi w obwodzie charkowskim na północnym-wschodzie Ukrainy odkryto kolejną katownię, w której siły rosyjskie podczas okupacji torturowały miejscowych mieszkańców – podała w poniedziałek ukraińska policja.

Charków. Pierwsza taka sytuacja od początku wojny

Po raz pierwszy od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji, żyjemy już od dwóch dni bez zagrożenia ciągłymi ostrzałami wroga; niebawem, gdy nasi...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Katownię odkryto w miejscowości Pisky-Radkiwski w obwodzie charkowskim. „Po deokupacji nasi policjanci dokumentują tu wojenne zbrodnie armii »wyzwolicieli«. Kiedy rosyjscy wojskowi weszli do wsi, wygonili miejscowych z ich domów i sami tam zamieszkali” – pisze ukraińska policja. Opuszczając wieś, okupanci zostawili na drzwiach w domach miny-pułapki.

 

„Policjanci odkryli w piwnicy kolejną katownię, w której w nieludzkich warunkach przetrzymywano miejscowych. Ludzi zastraszano, bito i znęcano się nad nimi” – dodano. 


Rosyjskie okrucieństwo podczas okupacji w Iziumie


Ponadto portal slidstvo.info poinformował w niedzielę, że w okupowanym Iziumie w obwodzie charkowskim najeźdźcy karali mieszkańców za złamanie ogłoszonej przez siebie godziny policyjnej pracami społecznymi, w tym np. rozbieraniem gruzów budynków, w których znajdowały się ciała ofiar.

 

W jednym z budynków, w którym ludzie mieli odbywać karę, było około 50 zwłok – relacjonował serwis, powołując się na pracowników medycznych znajdujących się w mieście podczas okupacji.


 Czytaj także: Ładunki pod zabawkami, w drzwiach domów i sklepów


Za złamanie godziny policyjnej można było też zostać pozbawionym paszportu albo telefonu. Według relacji lekarzy, podczas godziny policyjnej Rosjanie nie pozwalali nawet wyjeżdżać karetkom wezwanym do pacjentów.


Liczące przed rosyjską inwazją około 45 tys. mieszkańców ważne strategicznie miasto Izium zostało zdobyte przez siły agresora na początku kwietnia, po trwających blisko miesiąc walkach. Wojska najeźdźcy wycofały się z Iziumu 10 września w wyniku ukraińskiej kontrofensywy. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej