RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Myśliwce Hornet i Gripen nad Finlandią. Ruszyły ćwiczenia „Ruska 22”

Myśliwce Gripen (fot.  PAP/EPA/SANDOR UJVARI)
Myśliwce Gripen (fot. PAP/EPA/SANDOR UJVARI)

Najnowsze

Popularne

W rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeniach fińskich Sił Powietrznych eskadra z Karelii pozoruje atak na Finlandię myśliwcami Hornet, a w obronę fińskiego terytorium angażują się Szwedzi ze swoimi myśliwcami Gripen.

Finlandia już pracuje z NATO. Prezydent ujawnił plany wejścia do Sojuszu

W południowo-zachodniej części Finlandii rozpoczęły się ćwiczenia zmechanizowanych wojsk lądowych Arrow 22, prawdopodobnie największe w tym roku....

zobacz więcej

W manewrach nacisk położony jest na szkolenie rezerwistów, wykorzystanie baz lotniczych na terenie kraju oraz współpracę z Siłami Powietrznymi Szwecji – przekazały fińskie siły zbrojne.

 

W tegorocznych ćwiczeniach Finowie udają napastnika, a Szwedzi stają do obrony. „To ciekawe zobaczyć, jak zareagują na stworzone przez nas sytuacje kryzysowe i wyzwania” – przyznał dowódca karelskiej eskadry myśliwców Eetu Rikkinen.

 

„Ruska 22” są głównymi w kalendarzu ćwiczeń manewrami fińskich sił powietrznych. Bierze w nich udział ok. 50 samolotów (ze strony fińskiej myśliwce wielozadaniowe F/A-18 Hornet oraz szkolno-treningowe Hawk czy śmigłowiec NH90, a ze szwedzkiej – myśliwce JAS 39 Gripen), a także 3,7 tys. osób, w tym ok. 2,5 tys. rezerwistów.

 


Przeloty odbywać się będą na terenie całej Finlandii. Główne bazy to Rovaniemi w Laponii oraz Jyvaskyla w środkowej Finlandii, a w Szwecji Lulea. Nazwa manewrów „Ruska” odnosi się do fińskiego jesiennego krajobrazu.


Czytaj także: Trzy okręty państw NATO na wodach FinlandiiAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej