RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Borys Budka został zapytany o notę dyplomatyczną ws. reparacji. Co odpowiedział?

Borys Budka (fot. PAP/Mateusz Marek)
Borys Budka (fot. PAP/Mateusz Marek)

Nota dyplomatyczna ws. reparacji to ruch wyłącznie dla celów polityki krajowej. Rząd PiS nie zrobił nic, żeby relacje Polski z Niemcami były na tyle dobre, aby zrealizować te żądania – powiedział szef klubu KO Borys Budka. Zapewnił jednak, że KO będzie wspierać starania o reparacje.

Macron apeluje do Norwegii o niższe ceny gazu. Premier Morawiecki podnosił to już w maju

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Norwegię, obecnie największego dostawcę gazu do Europy, do wzmocnienia działań w walce z gwałtownie...

zobacz więcej

PAP poprosiła szefa klubu KO Borysa Budkę o komentarz sprawie podpisania przez prof. Zbigniewa Raua noty dyplomatycznej, która ma zostać przekazana Niemcom. Jego zdaniem nota dyplomatyczna w sprawie reparacji to „ruch zrobiony wyłącznie dla celów polityki krajowej”. Jak dodał, „rząd PiS przez siedem lat nie zrobił nic by relacje Polski z Niemcami były na tyle dobre, żeby tego typu żądania mogły zostać zrealizowane”.


Czytaj także: Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. niemieckich reperacji wojennych [WIDEO]


Polityk zapewnił, że KO będzie wspierać każde działanie rządu na arenie międzynarodowej, zmierzające do uzyskania reparacji. – Oczekujemy jednak, że te działania będą profesjonalne, że Sejm będzie informowany o planach rządu, że komisja spraw zagranicznych będzie mogła to monitorować (...) Przede wszystkim rząd PiS-u powinien przedstawić całościowy plan działań. Rząd powinien przewidywać, co stanie się na następnych etapach. Poczekamy, co rząd dalej będzie z tym wszystkim robił – stwierdził Budka.

Opozycja chce władzy i zerwania kontraktów na zakupy broni. „Po co nam HIMARS-y?”

Ograniczyć sprowadzanie wyrzutni HIMARS, wycofać się z Ustawy o obronie ojczyzny oraz zerwać część kontraktów na sprzęt i amunicję, jakie w...

zobacz więcej

Pytany o szanse na uzyskanie reparacji od Niemiec odparł, że zależy to od profesjonalizmu prowadzenia działań w tej sprawie. – Na razie rząd premiera Mateusza Morawieckiego zrobił wszystko, żeby tych reparacji nie dostać. Tak pogorszył nasze stosunki z Niemcami, tak absurdalnie atakował Niemcy, jakby celowo przygotowywał grunt pod to, żeby odpowiedź Niemiec była negatywna. Tak się nie prowadzi dyplomacji. To jest droga, która potwierdza tezę, że gra reparacjami ma dla tego rządu wyłącznie cel wewnętrzny – ocenił Budka.


Polskie żądania ws. reperacji odrzuca kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W jednym z ostatnich wywiadów dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Scholz powiedział: „Mogę zaznaczyć, podobnie jak wszystkie poprzednie rządy federalne, że kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta w prawie międzynarodowym”.


Czytaj także: Niemiecki historyk: Postawa rządu ws. reperacji nie do przyjęcia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej