RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Włoska blogerka zatrzymana w Teheranie. „Już jej więcej nie słyszeliśmy”

Protesty w Iranie (fot. arch.PAP/ EPA/STR, Instagram/travel.adventure.freedom))
Protesty w Iranie (fot. arch.PAP/ EPA/STR, Instagram/travel.adventure.freedom))

Najnowsze

Popularne

Irańska policja zatrzymała w Teheranie 30-letnią Włoszkę, podczas gdy świętowała swoje urodziny – poinformowała włoska agencja ANSA. Kobieta wyjechała do Iranu jako podróżniczka i blogerka. Jej ojciec jest w kontakcie z zespołem kryzysowym włoskiego Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jak podał, wprowadzono już odpowiednie procedury w tej sprawie. Kobieta przyjechała do tego kraju z grupą turystów, wśród których prawdopodobnie był też Polak. Od kilku tygodni w irańskich miastach dochodzi do demonstracji.

W Iranie wrze po śmierci Mahsy Amini. Władze tego kraju grożą też USA

Amerykańskie próby naruszenia suwerenności Iranu w związku z protestami wywołanymi śmiercią 22-letniej Mahsy Amini w areszcie policyjnym nie...

zobacz więcej

Alessia Piperno, pochodząca z Rzymu została aresztowana w Teheranie 28 września w dniu swoich urodzin. W niedzielę, czyli cztery dni po zatrzymaniu skontaktowała się z rodziną.

 

„Jesteśmy bardzo przejęci, sytuacja niestety nie idzie dobrze. Jesteśmy w kontakcie z zespołem kryzysowym MSZ, który uruchomił wszystkie procedury w tym przypadku” – powiedział włoskiej agencji informacyjnej Alberto Piperno, ojciec kobiety, dodając, że „od wczorajszego telefonu z więzienia ze strony Alessi nie mają już więcej wiadomości”.

 

„Już jej więcej nie słyszeliśmy” – wyznał.

 

Protesty w Iranie

 

Od połowy września w Iranie dochodzi do wielu demonstracji i zamieszek. Protesty wybuchły krótko po potwierdzeniu zgonu 22-letniej Amini. Kobieta została wcześniej zatrzymana przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła.


Czytaj także: Polski naukowiec zatrzymany w Iranie


Kluczową rolę w trwających protestach odgrywają kobiety, z których część publicznie niszczy wymagane irańskim prawem chusty lub obcina włosy. W trakcie demonstracji zaczęły się również pojawiać hasła antyreżimowe.

 

Plany wyjazdu

 

30-letnia Włoszka w jednym ze swoich ostatnich wpisów na Instagramie wyznała, że długo zastanawiała się nad sytuacją w Iranie, i że „najmądrzejszą decyzją” byłoby opuszczenie tego kraju, ale – jak napisała – „nie mogę stąd wyjechać, teraz bardziej niż kiedykolwiek”.

Reżim w Iranie aresztował obywatela Szwecji. Poważne zarzuty

W Iranie pod zarzutem szpiegostwa aresztowany został obywatel Szwecji – podała irańska państwowa agencja informacyjna IRNA. Agencja Reutera...

zobacz więcej

„Nie robię tego, by kusić los, ale dlatego że również ja jestem teraz częścią tego wszystkiego” – dodała.

 

Pięć dni temu, w dniu urodzin ogłosiła, że zdecydowała się pojechać do Pakistanu.

 

Polak wśród turystów

 

Jak podaje ANSA, Alessia Piperno przyjechała do Iranu z grupą innych turystów, wśród których byli prawdopodobnie Polak, Francuz i jeszcze jeden Włoch. Przed przyjazdem do Teheranu mieli odwiedzić miasto Raszt, stolicę regionu Gilan.

 

Po czym, niecały tydzień temu Włoszka – wraz z Francuzem i Polakiem – miała się udać do Kurdystanu. Natomiast drugi Włoch miał się wybrać do Indii. Później Piperno zawróciła do Teheranu, gdzie – jak poinformowała telefonicznie rodzinę – została aresztowana. Nie wiadomo jednak, gdzie dokładnie się znajduje.

 

„Płacząc powiadomiła nas, że jest w więzieniu. W Teheranie. Aresztowana przez policję razem z jej przyjaciółmi, podczas gdy rozpoczynała świętowanie swoich urodzin. Prosiła o pomoc” – napisał w mediach społecznościowych jej tata Alberto.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej