RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nurkowie zdetonowali miny morskie i bomby lotnicze na dnie Bałtyku

Neutralizacja potrwa tydzień (fot. Grazyna Myslinska / Forum)
Neutralizacja potrwa tydzień (fot. Grazyna Myslinska / Forum)

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni we wtorek rozpoczną neutralizację min i bomb lotniczych wewnątrz i na podejściu do gdyńskiego portu. Akcja minerów ma potrwać siedem dni. Wojsko na ten czas wprowadzi strefy bezpieczeństwa.

Mieszkańcy i turyści wyproszeni z hoteli i restauracji. Nietypowa akcja w Mikołajkach

Z jez. Mikołajskiego w Mikołajkach (woj. warmińsko-mazurskie) wydobyto w poniedziałek niewybuch. Ewakuowani na czas akcji mieszkańcy i turyści...

zobacz więcej

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o operacji neutralizacji min i bomb lotniczych zlokalizowanych na dnie Bałtyku w gdyńskim porcie i na podejściu do portu.


„Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą neutralizację dwóch blisko 1000-kilogramowych min morskich typu GC, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz trzech bomb lotniczych o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowanych wewnątrz portu” – przekazał w komunikacie rzecznik Prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.


Podkreślił, że każdego dnia przeprowadzone zostanie niszczenie jednego obiektu.


„W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze znalezione wewnątrz portu, w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich typu GC zalegających na redzie portu” – podkreślił rzecznik.


Zakończenie całej operacji zaplanowane jest na następny poniedziałek.


Okręty NATO odminują dno Bałtyku

zobacz więcej

Strefy bezpieczeństwa


Z uwagi na dużą masę ładunków wybuchowych i promień oddziaływania konieczne jest wprowadzenie stref bezpieczeństwa. Lewandowski wskazał, że zostaną one wprowadzone na terenie Portu Gdynia, Portu Wojennego i PGZ Stoczni Wojennej.


Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. Rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przekazał, że przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu.


Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż.


W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody. Strefy bezpieczeństwa obowiązują od wtorku do czwartku w godzinach od 11 do 15 oraz od piątku do poniedziałku w godz. od 9 do 15.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej