RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Anna Moskwa uspokaja: Na ten sezon węgla nie zabraknie

PGE Paliwa i Węglokoks sprowadzą do Polski do końca roku 11,2 mln ton węgla (fot. PAP/Leszek Szymański)
PGE Paliwa i Węglokoks sprowadzą do Polski do końca roku 11,2 mln ton węgla (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Na pewno na ten sezon węgla nie zabraknie ani w energetyce, ani w ciepłownictwie, ani w gospodarstwach domowych – zapewniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Prezes PGE: Przy współpracy samorządów cena tony węgla może wynieść poniżej 3000 zł

W opinii prezesa Polskiej Grupy Energetycznej Wojciecha Dąbrowskiego dzięki „zaangażowaniu i współpracy” samorządów z PGE ceny węgla zimą nie...

zobacz więcej

– Tego węgla z importu nie zabraknie, obie spółki realizują wszystkie zamówienia zgodnie z planem. I to sortowanie też jest szybko realizowane, następnie przekazywane na takie zbiorcze zsypiska w kraju, potem na składy – powiedziała Moskwa w Programie 3 PR. 

 

Premier Mateusz Morawiecki polecił w czerwcu ściąganie węgla dwóm spółkom, które się w tym wyspecjalizowały: PGE Paliwa i Weglokoks. 

 

Na pewno na ten sezon tego węgla nie zabraknie ani w energetyce, ani w cieple, ani w gospodarstwach domowych – zapewniła Moskwa. 

 

Jak mówił w ubiegłym tygodniu szef rządu, PGE Paliwa i Weglokoks „ściągają węgiel z Kolumbii, Indonezji, z innych kierunków i następnie odsiewają ten węgiel, sortują po to, żeby odsiać ten węgiel o większym przekroju po to, żeby on się nadawał do tych pieców, które mogą spalać tylko tego typu węgiel”. 

 

W kwietniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium naszego kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej